Zapalenie oskrzeli – co musisz wiedzieć
Zimowe miesiące to szczyt zachorowań na przeziębienia i grypę. Jednym z powikłań niedoleczonych chorób może być zapalenie oskrzeli. Choroba ta jest łagodniejsza w przebiegu i mniej groźna niż zapalenie płuc, niemniej jednak nieleczona najczęściej właśnie do niego doprowadza. Zobacz, co warto wiedzieć o zapaleniu oskrzeli.
Reklama
Zapalenie oskrzeli – skąd to się bierze?
Zapalenie oskrzeli najczęściej jest wynikiem niewyleczonego przeziębienia. Bakterie pochodzące z gardła i nosa przemieszczaj a się drogami oddechowymi w dół, gdzie wywołują stan zapalny.
Zapalenie oskrzeli – najczęstsze objawy
Zapaleniu oskrzeli towarzyszy mokry kaszel. W oskrzelach tworzy się gęsty śluz, który utrudnia odkasływanie. Napady kaszlu nasilają się podczas przebywania na dworze oraz rozmowy. Niekiedy chorobie towarzyszą również takie objawy jak katar oraz gorączka. Ze względu na nie chory ma trudności z oddychaniem.
Zapalenie oskrzeli – diagnostyka
Silny, nieustający kaszel jest jednym z symptomów, który powinien sprawić, że wybierzemy się do lekarza.
Diagnostyka zapalenia oskrzeli polega na osłuchaniu górnych dróg oddechowych przez lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj badaniu towarzyszy wywiad, podczas którego lekarz pyta o inne dolegliwości związane z chorobą takie jak bóle, występowanie gorączki itp.
Zapalenie oskrzeli – leczenie
W zależności od zaawansowania choroby lekarz może przepisać leki odpowiednie do stanu zdrowia. Najprawdopodobniej znajdą się wśród nich leki rozrzedzające wydzielinę znajdującą się w oskrzelach oraz przeciwzapalne. W razie konieczności podawane są również leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Zapalenie oskrzeli – domowe sposoby
Leczenie zapalenia oskrzeli na własną rękę nie jest zbyt mądrym pomysłem, ponieważ bardzo szybko może się ono zamienić w zapalenie płuc, które jest groźne dla życia.
Warto jednak wiedzieć, że poza lekami przepisanymi przez lekarza można stosować również domowe sposoby przyspieszające wyleczenie. Doskonale sprawdza się stawianie baniek. Można wybrać zarówno te, które stawia się z użyciem ognia, bańki próżniowe jak i chińskie. Wszystkie one poprawią stan zdrowia. Należy jednak pamiętać, aby po postawieniu baniek nie wychodzić przynajmniej przez jeden dzień na dwór i ciepło się ubrać.
Zapalenie oskrzeli może być bardzo groźne dla zdrowia, stąd też nie należy się wzbraniać przed wizytą u lekarza. Szybka reakcja i dobór odpowiednich leków to gwarancja szybkiego i całkowitego wyleczenia.
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Ból brzucha i gorączka – co oznaczają te objawy?
Ból brzucha i gorączka to dość powszechne objawy, które występują zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Pojawiające się sporadycznie i oddzielnie zwykle nie stanowią powodu do niepokoju – mogą być symptomem przejedzenia i niestrawności (w przypadku bólu brzucha) czy też sezonowej infekcji (w przypadku podwyższonej temperatury). W pewnych okolicznościach wymagają jednak konsultacji z lekarzem. Sprawdź, kiedy z bólem brzucha i gorączką trzeba udać się do specjalisty.
Co daje przyjmowanie kolagenu?
Przyjmowanie kolagenu może mieć wiele korzyści dla naszego organizmu. Kolagen jest jednym z najważniejszych białek występujących w naszym ciele i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów, kości i włosów. W tym artykule dowiesz się, jakie są główne zalety przyjmowania kolagenu i dlaczego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie.
Zdrowa stopa, szczęśliwe dziecko. Jak dobierać obuwie dla maluchów?
Chwila, gdy dziecko stawia swoje pierwsze kroki, to przełomowy i długo wyczekiwany przez rodziców moment. Kiedy maleństwo uczy się korzystać ze swoich stópek, czas wyruszyć po buty. W związku z tym w dzisiejszym artykule zajmiemy się tematem niezwykle istotnym dla każdej mamy i każdego taty – prawidłowym doborem obuwia dla małych dzieci. Oto kilka wskazówek, które warto znać!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl