Głodówka – czy warto ją stosować?

Głodówka – czy warto ją stosować?

Moda na głodówkę powraca jak bumerang. Raz jest sposobem na szybkie schudnięcie, innym razem na detoksykację, a kiedy indziej formą strajku. Niezależnie jednak od powodu głodowania należy bardzo uważać na jego skutki.
Reklama
  Co warto wiedzieć o głodówce? Istnieją dwa rodzaje głodówki – jedna polega na zaprzestaniu dostarczania organizmowi pokarmów, drugi rodzaj to tzw. głodówka sucha, podczas której głodujący nie przyjmuje ani pokarmu ani napojów. O ile organizm ludzki może prze kilka dni obyć się bez judzenia, o tyle woda jest potrzebna do każdego procesu zachodzącego w organizmie. Stąd też głodówka sucha może w ciągu kilki dni doprowadzić nawet do śmierci. Głodówki  najczęściej stosuje się w celu szybkiej utraty wagi lub usunięcia toksyn z organizmu. Warto pamiętać, że podczas głodówki konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów.   Co o głodówce mówią specjaliści? Jak można się spodziewać zdania na temat głodówek są bardzo podzielone. Jedni uważają, że działają one cuda, oczyszczają organizm z toksyn, działają prozdrowotnie, pozwalają zrzucić kilka kilogramów. Jednakże wielu lekarzy i dietetyków jest przeciwnego zdania.
Reklama
Według nich głodówka może spowodować spadek wagi ale dopiero po kilku dniach jej stosowania. z drugiej strony niejedzenie przez tak długi czas może doprowadzić do osłabienia organizmu. Natomiast jednodniowa głodówka nie przynosi spodziewanych efektów, za to rozregulowuje funkcjonowanie organizmu. Dlatego też nie zalecają oni stosowania tej metody.   Co w zamian? W ostatnim czasie pojawiła się zdrowsza alternatywa dla głodówki jaką jest dzień na diecie warzywno-owocowej. Polega ona na jedzeniu przez cały dzień jedynie surowych warzyw i owoców oraz piciu soków. Taki owocowy dzień wpływa pozytywnie na układ pokarmowy i dostarcza dużą ilość witamin i  minerałów.   Głodówka nie jest dobrym pomysłem ani na schudnięcie ani na pozbycie się toksyn. Zazwyczaj powoduje więcej problemów aniżeli pożytku, dlatego znacznie mądrzejszym pomysłem będzie skorzystanie z dobrodziejstw jakie dają nam warzywa i owoce.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama