Dieta
Canva.com

Czy głodówka to dobry sposób na odchudzanie? Eksperci biją na alarm!

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi, ale czy akurat głodówka, nakazująca czasowe całkowite powstrzymanie się od jedzenia, rzeczywiście będzie dobra dla każdego człowieka?
Reklama

Wiele osób stosuje ją w celach zdrowotnych albo też po to, by zapewnić umysłowi zewnętrzny detoks, oczyścić go z niechcianych myśli i zapewnić sobie lepszy stan psychiczny, ale znajdą się i tacy, którzy w głodówce będą szukać magicznej metody na błyskawiczne pozbycie się zbędnych kilogramów, do którego to sposobu myślenia szczególne tendencje mają osoby młode, często przesadnie skupione na kwestiach związanych z wyglądem zewnętrznym.

Pozorne efekty odchudzania

Do przeprowadzenia głodówki, chociażby krótkiej i dosłownie kilkudniowej, zachęcaja opinie osób, które mają ją już za sobą i niejednokrotnie wskazują na to, że dzięki niej udało im się schudnąć. Nie ma w tym zresztą niczego zaskakującego. Dziwne byłoby to, gdyby w okresie poszczenia człowiek przybierał na wadze, albowiem jeśli nie dostarcza się do organizmu dodatkowych kalorii, po prostu nie ma z czego się tyć, więc tycie staje się niemożliwe.

Reklama

W takim razie czy głodówka odchudza? Na pierwszy rzut oka tak. Każdy, kto powstrzyma się od jedzenia chociażby na jeden dzień, na pewno zauważy jakąś różnicę w swojej masie ciała, widząc ją na wadze. Odchudzający efekt jest jednak tylko pozorny, bo dochodzi do niego głównie pod wpływem utraty wody, treści jelitowej i glikogenu mięśniowego. Organizm czerpie energię z zapasów, ale potem - już po zakończeniu głodówki - jest w stanie szybko wszystko nadrobić. Powrót do jedzenia często wiąże się z nagłymi zachciankami, które naprawdę trudno jakkolwiek opanować.

Reklama

Efekt jo-jo

Już nawet po takiej krótkiej jednodniowej głodówce efekt jo-jo ma się wręcz murowany, dlatego absolutnie nie ma sensu jej stosować wyłącznie w celu wyszczuplenia ciała. Głodówka ma sens tylko wtedy, gdy jest przeprowadzana w celach zdrowotnych. Zawsze trzeba się do niej dobrze przygotować i jeszcze przed odrzuceniem jedzenia upewnić się, że taki detoks będzie dla organizmu bezpieczny.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama