Chcesz biegać? – zobacz jak mądrze zacząć
Udostępnij Google News
Zdrowie

Chcesz biegać? – zobacz jak mądrze zacząć

Bieganie to jedna z często podejmowanych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Coraz chętniej biegają zarówno juniorzy jak i seniorzy. Jeśli chcesz dołączyć do grona biegaczy, zobacz jak mądrze zacząć.

Wizyta u lekarz

Jeśli masz więcej niż 35 lat albo masz problemy zdrowotne zanim zaczniesz swoją przygodę z bieganiem wybierz się do lekarza. Większość ludzi swobodnie może zacząć bieganie, jednak przy niektórych schorzeniach tego rodzaju wysiłek nie jest zalecany. Dlatego dla swojego własnego bezpieczeństwa zrób podstawowe badania przed rozpoczęciem treningów.

Dobre buty

Bezpieczne bieganie wymaga dobrych butów. Nie chodzi tutaj o wydawanie kilkuset złotych na obuwie sportowe znanych firm, ważne jest jednak, aby buty były przystosowane do tego typu aktywności fizycznej. Przede wszystkim powinny być nieco większe, tak aby stopa swobodnie się w nich mieściła. Ponadto ważne jest, by miały odpowiednie podeszwy. W zależności od podłoża, po którym będziesz biegała musi być ona bardziej lub mniej elastyczna.

Pierwszy trening w weekend

Jeśli już jesteś gotowa do rozpoczęcia treningów zaczekaj do piątkowego popołudnia. Pierwszy trening często związany jest z późniejszymi bólami mięśni, co nie poprawia komfortu w pracy. Jeśli zaczniesz w weekend będziesz mogła spokojnie odpocząć po treningu.

Telefon w kieszeni

Dziś dzięki nowoczesnej technologii możemy czuć się bezpieczni niemal w każdej sytuacji. Dlatego też wyruszając na trening miej przy sobie telefon. Bieganie to sport, a zatem mogą zdarzyć się kontuzje. Podczas takiego nieprzewidzianego zdarzenia telefon z pewnością się przyda.

Nie spiesz się

Bieganie powinno sprawiać radość. Jeśli nie trenujesz do zawodów to odpuść sobie pędzenie na skręcenie karku. Biegaj truchtem, a kiedy się zmęczysz przejdź do marszu. Taki trening będzie dla ciebie przyjemnością a nie katorgą. Pamiętaj, że przemęczanie się może doprowadzić do tego, że Twoje chęci do uprawiania sportu szybko miną.

Pamiętaj o wodzie

Podczas treningu, w tym również podczas biegania, z organizmu wydalana jest dużą ilość wody. Pozbywasz się jej wraz z potem, ale również podczas oddychania. Dlatego bardzo ważne jest, abyś podczas długiego biegu lub po treningu coś wypiła. Najlepiej jeśli to będzie mineralna, niegazowana woda. Pamiętaj, że kawa czy herbata to nie są najlepsze napoje po wysiłku fizycznym, ponieważ jeszcze bardziej odwadniają organizm.

Masz sportowe ambicje – kup dodatkowy sprzęt

Jeśli zamierzasz trenować wyczynowo wyposaż się w dodatkowy sprzęt, który ułatwi Ci kontrolowanie wysiłku. Z pewnością przyda Ci się pulsomierz oraz dobry zegarek pozwalający mierzyć czas biegu.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie