Jak uniknąć efektu jo-jo

Jak uniknąć efektu jo-jo

Odchudzanie się to spore wyzwanie. Wiele z nas stosuje restrykcyjne diety, dzięki czemu chudnie kilka czy kilkanaście kilogramów. Niestety zaraz po powrocie do normalnego menu kilogramy wracają, a niekiedy przybywa ich więcej niż ubyło. Co zatem zrobić, aby efekt jo-jo nas nie dotyczył?
Reklama
Czym jest efekt jo-jo? Jo-jo to popularna nazwa powracania wagi ciała do stanu sprzed odchudzana. Powtarzające się odchudzanie i tycie sprawia, że organizm się rozregulowuje i każda kolejna kuracja odchudzająca przynosi mniejsze efekty. Utrzymanie wagi na jednakowym poziomie po odchudzaniu się nie jest proste. O ile wahania w zakresie 1-2 kg to nie problem o tyle nadmierne przybieranie na wadze nie jest mile widziane. Zasady pozwalające uniknąć efektu jo-jo Żeby nie przytyć po okresie odchudzania się warto wprowadzić do swojego codziennego funkcjonowania kilka prostych zasad.
  1. Dieta i detoks
Przede wszystkim dajmy organizmowi odczuć, że to już koniec. Zadbajmy o to, by co najmniej jeden dzień w tygodniu był dietetyczny.
Reklama
Do tego raz na trzy miesiące przyda się mały detoks. Dzięki takiemu postępowaniu nasz organizm będzie w doskonałej formie przez długi czas.
  1. Śniadanie i regularne posiłki
Jak wiadomo śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dlatego należy zawsze je jeść. Da nam ono siłę na kilka kolejnych godzin wytężonej pracy czy nauki. Kolejne posiłki należy dokładnie rozplanować, tak aby mniej więcej co 3 godziny dostarczyć ciału kolejnej dawki energii. Strategia regularnych posiłków sprawdza się podczas odchudzania, więc sprawdzi się też podczas utrzymywania w ryzach swojej wagi.
  1. Lekka kolacja
Podczas wieczorów spędzanych w domu, smakołyki same proszą się na stół.
Reklama
Jednak nie warto się uginać przed zachciankami, które mogą spowodować kolejny wzrost wagi. Znacznie lepszym pomysłem będzie zjedzenie lekkiej, sycącej kolacji i zamknięcie kuchni na klucz. Takie postępowanie sprawi, że nasza sylwetka nie straci na swojej atrakcyjności.
  1. Napoje
W napojach ukryte są setki kalorii. Często to właśnie one sprawiają, że tyjemy. Dlatego dokładnie sprawdzaj, czym zaspokajasz pragnienie. Kalorie można znaleźć w słodkich gazowanych napojach, ale duża ich ilość jest również w sokach czy rozpuszczalnych herbatkach.
Reklama
Warto też wspomnieć, że smakowe wody dostępne w sklepach nie są pozbawione kalorii. Podobnie jest ze słodką herbatą czy kawą z mlekiem. Pragnienie najlepiej zaspokajać wodą mineralną. Jeśli nie możesz jej pić ze względu na smak wówczas dodaj do dzbanka z wodą kilka plasterków cytryny, limonki czy pomarańczy lub wsyp kilka truskawek czy jagód. Woda zmieni smak, a równocześnie nie zyska dodatkowych kalorii.
  1. Zaplanuj swoje menu na kolejny dzień
Przygotowywanie posiłku i jedzenie go zaraz po przygotowaniu sprawia, że pochłaniamy nieco większą porcję niż wtedy, gdy potrawa jest przygotowana wcześniej. Dlatego też częstym zaleceniem jest zaplanowanie swojego menu i przygotowanie posiłków dzień wcześniej.
Reklama
Takie działanie pozwoli utrzymać w ryzach ilość zjadanych pokarmów.
  1. Zakupy na zapas
Jeśli nie chcesz przytyć postaw na produkty nieprzetworzone. Wybierz się na zakupy np. raz w tygodniu i kup wszystko, co Ci się przyda na kolejne 7 dni. Kupując jedzenie na zapas będziesz sięgała przede wszystkim po produkty proste, które pozwolą przygotować smaczny posiłek, a nie po gotowe dania. Własnoręcznie przygotowane potrawy są zdrowsze, nie zawierają konserwantów, barwników i ukrytych słodzików. Pamiętaj też, aby w dużych ilościach kupować tylko te produkty, które się nie zepsują lub które można zamrażać tak, by nie wyrzucać jedzenia.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama