Jak ustrzec się grzybicy stóp?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak ustrzec się grzybicy stóp?

Grzybica stóp to dość powszechna choroba, niemniej jednak warto zrobić wszystko, aby się nią nie zarazić. Jeśli nie chcesz mieć z nią problemu wystarczy, że zadbasz o higienę stóp. Odpowiednia pielęgnacja może ograniczyć możliwość zarażenia się do minimum.

Buty

Grzyby chorobotwórcze przenoszą się przez dotykanie przedmiotów, na których się znajdują. Stąd też nie zakładaj cudzego obuwia, ponieważ właśnie tam mogą się gnieździć. Także noszenie „gościnnych” kapci może być groźne dla Twoich stóp. Drugą niezwykle ważną sprawą jest odpowiedni dobór obuwa. Grzyby lubią ciepło i wilgoć, a ciasne i nieprzepuszczające powietrza obuwie tworzy im idealne warunki do rozwoju. Dlatego, jeśli to tylko możliwe wybieraj buty z naturalnych materiałów, w których palce ułożone są swobodnie.

Chodzenie boso

Lubisz chodzić boso? To bardzo zdrowo dla Twoich stóp, ale wystrzegaj się tego w miejscach publicznych. W hotelach, publicznych łazienkach, w saunie czy na basenie chodzenie bez obuwia może skończyć się zakażeniem grzybicą. Na wilgotnym podłożu często można spotkać drobnoustroje chorobotwórcze, które łatwo mogą znaleźć się na bosych stopach. Lepiej się tego wystrzegać.

Skarpetki i rajstopy

Jak już wspomniano grzyby lubią ciepło i wilgoć. Aby zmniejszyć zagrożenie dla stóp należy zadbać nie tylko o dobre buty, ale też wybierać odpowiednie skarpetki. Najlepiej jeśli będą wykonane z naturalnych włókien. Świetnie sprawdzają się skarpetki bawełniane lub wykonane z włókien bambusowych. Panie, o ile to możliwe powinny wybierać rajstopy i pończochy o większej przepuszczalności powietrza np. wykonane z elastyny zamiast lycry.

Higiena i pielęgnacja stóp

W zapobieganiu grzybicy bardzo ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja stóp. Należy pamiętać o tym, by myć stopy dwa razy dziennie – rano i wieczorem, a w razie potrzeby także częściej. Obcinając paznokcie należy zadbać, by były one proste i nie miały ostrych zakończeń. Nawet delikatnie naderwana skórka może doprowadzić do rozwinięcia się choroby. Kolejnym ważnym elementem jest korzystanie z popularnych pumeksów. Najlepiej zrezygnować z nich w ogóle, ponieważ w otworach kamienia mogą znajdować się komórki grzybów. Prawdopodobieństwo zarażenia się grzybicą wzrasta, jeśli z pumeksu korzysta więcej osób.

Ziołowe kąpiele

W zapobieganiu grzybicy pomóc mogą również ziołowe kąpiele. Łyżkę szałwii lub kory dębu zalej wrzątkiem i pozostaw na ok. 15 minut. Następnie wywar wlej do ciepłej wody. Mocz w niej stopy przez 5 minut, a następnie osusz. Aby kąpiele przyniosły zamierzony skutek powtarzaj je 2-3 razy w tygodniu.

Grzybica to powszechne schorzenie, aczkolwiek nie oznacza to, że Ty również musisz z nią walczyć. Zadbaj o swoje stopy, a możesz być pewna, że problemy z tą chorobą Cię ominą.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie