Jak uchronić mieszkanie przed upałem?

Jak uchronić mieszkanie przed upałem?

W letnie dni upał dokucza nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Wysoka temperatura bywa bardzo męcząca. Zobacz co zrobić, aby w domu panował przyjemny chłód.
  1. Markizy balkonowe
W domach i mieszkaniach posiadających balkony to właśnie stamtąd płynie ogromna ilość światła i ciepła. Jednym ze sposobów ograniczenia ilości promieni słonecznych wpadających do pokoi przez okna balkonowe jest zamontowanie markizy. Dzięki niej znacznie ograniczana jest ilość słońca, które nagrzewa mieszkanie. W ten sposób można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach co najmniej o kilka stopni.
  1. Zasłony
Duże powierzchnie okienne warto zasłaniać podczas letnich dni. Jedną z opcji jest wykorzystanie materiałowych zasłon. Warto jednak pamiętać, że ciemne zasłony zmniejszają wyraźnie ilość światła wpadającego do pomieszczenia, ale równocześnie podnoszą temperaturę wewnątrz. Jasne tkaniny nie zmniejszają tak mocno nasłonecznienia w pomieszczeniach, ale za to mają wpływ na obniżenie temperatury. Od jasnych tkanin odbija się nawet 80% promieni słonecznych, co sprawia, że wnętrze nie nagrzewa się tak szybko.
  1. Wiatraki
Jednym z ciekawych pomysłów na obniżenie temperatury w domu jest zamontowanie wiatraków. Urządzenia te można nabyć już za kilkadziesiąt złotych. W zależności od potrzeb można wybrać małe wiatraki ustawiane na stołach lub duże, które poruszają powietrze w całym pomieszczeniu. Niezależnie jakie urządzenie kupisz możesz być pewna, że w pomieszczeniach, gdzie będzie pracowało z pewnością nieco się ochłodzi.
  1. Klimatyzator
Klimatyzatory to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych. Coraz częściej są one montowane już podczas budowania domu. Duże urządzenia poza funkcją chłodzenia nierzadko mają również inne funkcje np. mogą służyć jako grzejnik czy nawilżacz powietrza. Jeśli jednak mieszkasz w bloku, to bardzo trudno jest zamontować stały klimatyzator, dlatego możesz skorzystać z klimatyzatora mobilnego. To niewielkie urządzenie skutecznie obniży temperaturę powietrza w pokoju.
  1. Rolety
W upalne dni doskonale sprawdzają się rolety wewnętrzne. Jeśli są one w jasnym kolorze, tylko nieznacznie ograniczają dopływ światła, ale skutecznie odbijają promienie słoneczne, więc pomieszczenie nie nagrzewa się tak szybko. Jeśli w oknach zamontowane są ciemne rolety, wówczas w pokoju panuje półmrok, ale temperatura nie obniża się tak wyraźnie. Warto wiedzieć, że w sklepach pojawiły się specjalne rolety zawierające w sobie aluminium. Dzięki obecności metalu silnie odbijają promienie zmniejszając nagrzanie pomieszczenia. Przy zasłoniętych roletach różnica temperatur między wnętrzem budynku a podwórkiem może wynosić nawet 10-15 stopni.
  1. Markizy zewnętrzne
W wielu domach i mieszkaniach pojawiają się markizy zewnętrzne. To bardzo wygodne urządzenia. Latem zmniejszają nagrzewanie się pomieszczeń, zimą ograniczają utratę ciepła. W wielu domach montowane są też z myślą o ich właściwościach antywłamaniowych. Gorące, letnie dni to utrapienie dla większości z nas. Często chowamy się w domach przed nadmiernym słońcem. Niestety nierzadko bywa tak, że w pomieszczeniach temperatura wcale nie jest niższa niż na dworze. Dzięki wentylatorom, markizom czy roletom można to skutecznie zmienić.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Udostępnij artykuł