Rolety antywłamaniowe w oknach mieszkania na parterze
canva.com

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą i włamaniem?

Statystyki udostępniane przez policję odnośnie włamań z kradzieżą do domów i mieszkań są niepokojące. Okazuje się, że pojawiają się nawet raz na kilka minut! W samym miesiącu grudniu zeszłego roku policja miała prawie 5 tysięcy zgłoszeń. Właśnie dlatego, w dzisiejszym wpisie pokażemy Ci, jak możesz zabezpieczyć swoje mieszkanie oraz dom przed kradzieżą lub włamaniem. Rozpocznij od prostych kroków!
Reklama

Ogranicz znaki, które przyciągną potencjalnych włamywaczy

Jeśli kupujesz nowy telewizor, nie wystawiaj na długi czas pustego kartonu na teren posesji. Nie trzymaj kluczy i portfela w przedpokoju. Schowaj drabinę i narzędzia do wewnątrz, nigdy nie zostawiaj ich przy bramie czy garażu. Zrezygnuj z kluczyka pod wycieraczką. Pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania nie jako o niepotrzebnej formalności. Tak drobne działania sprawią, że nie będziesz kusić potencjalnych włamywaczy. Zabezpiecz dom w prostych krokach, a będziesz mieć pewność, że zrobiłaś wszystko, co się da w tym zakresie. Nic nie dadzą superzabezpieczenia, kiedy nie zachowasz zdrowego rozsądku :)

Ręka w czarnej rękawiczce sięgająca po torebkę leżącą na szafce koło drzwi
canva.com

Zabezpieczenie okien i drzwi

Na pewno słyszałaś o specjalnych drzwiach antywłamaniowych. Różnią się one od tych tradycyjnych i powinny mieć specjalny atest potwierdzający ich klasę. Najlepiej, aby mieściła się w przedziale 2-4.

Reklama

Niezbędnych informacji na pewno udzieli Ci doradca w sklepie. Im wyższa klasa drzwi antywłamaniowych, tym więcej czasu potencjalny włamywacz spędzi na ich otwarcie. Ale przecież może się on dostać do domu nie tylko w taki sposób… Kolejnym elementem są okna, w które naprawdę warto zainwestować. Zorientuj się także czy możesz na nich zamontować rolety antywłamaniowe czy nowoczesne folie, które utrudniają rozbicie szyby włamywaczowi. Zasada jest bardzo prosta – im więcej zabezpieczeń, tym czas dotarcia do wewnątrz się wydłuża.

Co zrobić, jeśli posiadasz już okna i drzwi? Możesz zminimalizować ryzyko zagrożenia. Zawsze, ale to zawsze sprawdzaj czy zamknąłeś drzwi na noc lub po wyjściu z domu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby stało się najgorsze. Zabezpiecz też wejście do piwnicy. Postaw na kłódki, które mają solidną konstrukcję i są zbudowane z materiałów odpornych na piłowanie czy cięcie.

Dom jednorodzinny z roletami antywłamaniowymi
canva.com

Alarm, czujka, monitoring…

Reklama

Możliwości masz wiele. Możesz je zastosować samodzielnie lub z pomocą firmy ochroniarskiej. Zainwestuj w alarm lub zwyczajną czujkę na ruch, która odstraszy złodzieja. To przydatny element zabezpieczenia np. w piwnicy. Kiedy ktoś będzie chciał się do niej dostać bez pilota, hałas gwarantowany. Z kolei na terenie posesji widoczne oświetlenie z czujką już będzie działać na psychikę złodzieja. Warto, aby było ono widoczne już przed ogrodzeniem (np. miały diody kontrolne). O alarmie nie trzeba pisać zbyt wiele. Każdy hałas i światło może odstraszyć złodzieja, a w momencie włamania, dostaniesz od razu taką informację.

Wiele nowoczesnych urządzeń, które znajdziesz nawet w supermarketach budowlanych, umożliwia zdalną obsługę np. oświetlenia w domu. Dzięki temu, podczas wakacji czy wyjazdu co jakiś czas zapalisz lampę i upozorujesz swoją obecność.

Mężczyzna i kobieta stojący przed panelem do sterowania alarmem w domu
canva.com

Ubezpieczenie mieszkania i domu

Reklama

Brałeś kredyt na dom lub mieszkanie? W takim razie bank pewnie wymagał od Ciebie posiadania polisy mieszkaniowej. Mało kto jednak zwraca uwagę na szczegóły umowy, które są niesamowicie istotne. Ubezpieczenie mieszkania jest dobrowolne, jednak przydatne. W ten sposób możesz zabezpieczyć zarówno mury, jak i elementy stałe (część wyposażenia, której nie da się „wynieść” z domu), a także ruchomości domowe (np. sprzęt elektroniczny czy AGD).

Warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, która jest maksymalną kwotą, którą otrzymasz od towarzystwa w momencie zdarzenia losowego (ubezpieczenie murów) czy kradzieży (ubezpieczenie ruchomości domowych). Wszystko zależy od tego, jak będzie skonstruowana Twoja umowa. Sprawdź także czy Twoja polisa obejmuje takie zdarzenia jak przepięcie czy zalanie. Im szerszy zakres ochrony, tym lepiej dla Ciebie. Teraz możesz ubezpieczyć dom bez wychodzenia z domu, a oferty i składki porównasz dzięki kalkulatorowi online.

Rozbita szyba w drzwiach balkonowych
canva.com

Proste kroki do zabezpieczenia Twojego domu i mieszkania

Reklama

Zabezpieczenie mieszkania przed kradzieżą i włamaniem to nie tylko kwestia odpowiednich drzwi czy alarmu. To także dbanie o szczegóły, takie jak nie wystawianie na widok publiczny znaków, które mogą przyciągnąć uwagę złodzieja. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi oraz korzystanie z dodatkowych urządzeń, takich jak czujki ruchu czy monitoring. Nie zapominaj również o ubezpieczeniu mieszkania, które może okazać się niezwykle przydatne w przypadku kradzieży lub zdarzeń losowych. Pamiętaj, że zabezpieczenie mieszkania to ciągły proces, który wymaga uwagi i troski. Bądź czujny i podejmuj odpowiednie działania, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama