1. Działaj szybko, aby się ochłodzić
Jeśli jesteś blisko zimnego basenu, jeziora lub morza, zanurz się na kilka sekund w wodzie, aby doszło do schłodzenia skóry. Następnie przykryj się i natychmiast zejdź ze słońca. Kontynuuj ochładzanie ciała za pomocą zimnych okładów. Możesz używać lodu lub wody z lodem. Należy schładzać ciało poprzez kompres. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do oparzeń słonecznych. Można także wziąć chłodny prysznic lub kąpiel.
2. Nanieś balsam na wilgotną skórę
Podczas gdy skóra jest jeszcze wilgotna, użyj balsamu nawilżającego. Nakładaj go delikatnie, nie wcieraj zbyt mocno. Wybierz także balsam, który nie jest przygotowany na bazie oleju, ponieważ znów będziesz narażona na dodatkowe poparzenia. Powtarzaj czynność kilka razy dziennie, aby utrzymać opaleniznę i zapobiec łuszczeniu się skóry.
3. Zmniejsz stan zapalny
Przy pierwszych oznakach oparzenia słonecznego, biorąc niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, może to pomóc zwalczyć dyskomfort i stan zapalny. Aloes także może łagodzić oparzenia i jest powszechnie uważany za bezpieczny w stosowaniu. Ponadto wybieraj luźne, miękkie, oddychające ubrania.
4. Uzupełniaj płyny
Oparzenia słoneczne mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego ważne jest, aby regularnie pić wodę oraz napoje bogate w elektrolity.
5. Udaj się do lekarza, gdy oparzenie jest bardzo poważne
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli na ciele pojawiają się pęcherze, występuje gorączka i dreszcze. W najgorszym wypadku z pęcherzy może wydobywać się ropa, co prowadzi do infekcji.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com