5 skutecznych sposobów na oparzenia słoneczne

5 skutecznych sposobów na oparzenia słoneczne

Każda z nas na wakacjach chce się opalić. Zwłaszcza, gdy nie możemy narzekać na brak słońca. Jednak jeśli straciłaś poczucie czasu, nie skorzystałaś z filtrów przeciwsłonecznych, musisz liczyć się z oparzeniami, szczypaniem, bólem i ogólnym dyskomfortem, połączonym z zaczerwienieniem i opuchnięciem skóry. Często skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, wychodzą dopiero po kilku godzinach. Oparzenie może przydarzyć się każdemu, ale ważne jest, aby podejść do sprawy na poważnie. Ryzyko czerniaka podwaja się, jeśli miałaś więcej niż pięć oparzeń słonecznych w życiu.
Reklama
1. Działaj szybko, aby się ochłodzić Jeśli jesteś blisko zimnego basenu, jeziora lub morza, zanurz się na kilka sekund w wodzie, aby doszło do schłodzenia skóry. Następnie przykryj się  i natychmiast zejdź ze słońca. Kontynuuj ochładzanie ciała za pomocą zimnych okładów. Możesz używać lodu lub wody z lodem. Należy schładzać ciało poprzez kompres. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do oparzeń słonecznych. Można także wziąć chłodny prysznic lub kąpiel. 2. Nanieś balsam na wilgotną skórę Podczas gdy skóra jest jeszcze wilgotna, użyj balsamu nawilżającego. Nakładaj go delikatnie, nie wcieraj zbyt mocno. Wybierz także balsam, który nie jest przygotowany na bazie oleju, ponieważ znów będziesz narażona na dodatkowe poparzenia. Powtarzaj czynność kilka razy dziennie, aby utrzymać opaleniznę i zapobiec łuszczeniu się skóry.
Reklama
3. Zmniejsz stan zapalny Przy pierwszych oznakach oparzenia słonecznego, biorąc niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, może to pomóc zwalczyć dyskomfort i stan zapalny. Aloes także może łagodzić oparzenia i jest powszechnie uważany za bezpieczny w stosowaniu. Ponadto wybieraj luźne, miękkie, oddychające ubrania. 4. Uzupełniaj płyny Oparzenia słoneczne mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego ważne jest, aby regularnie pić wodę oraz napoje bogate w elektrolity. 5. Udaj się do lekarza, gdy oparzenie jest bardzo poważne Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli na ciele pojawiają się pęcherze, występuje gorączka i dreszcze. W najgorszym wypadku z pęcherzy może wydobywać się ropa, co prowadzi do infekcji. Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama