5 skutecznych sposobów na oparzenia słoneczne
Każda z nas na wakacjach chce się opalić. Zwłaszcza, gdy nie możemy narzekać na brak słońca. Jednak jeśli straciłaś poczucie czasu, nie skorzystałaś z filtrów przeciwsłonecznych, musisz liczyć się z oparzeniami, szczypaniem, bólem i ogólnym dyskomfortem, połączonym z zaczerwienieniem i opuchnięciem skóry. Często skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, wychodzą dopiero po kilku godzinach. Oparzenie może przydarzyć się każdemu, ale ważne jest, aby podejść do sprawy na poważnie. Ryzyko czerniaka podwaja się, jeśli miałaś więcej niż pięć oparzeń słonecznych w życiu.
Reklama
1. Działaj szybko, aby się ochłodzić
Jeśli jesteś blisko zimnego basenu, jeziora lub morza, zanurz się na kilka sekund w wodzie, aby doszło do schłodzenia skóry. Następnie przykryj się i natychmiast zejdź ze słońca. Kontynuuj ochładzanie ciała za pomocą zimnych okładów. Możesz używać lodu lub wody z lodem. Należy schładzać ciało poprzez kompres. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do oparzeń słonecznych. Można także wziąć chłodny prysznic lub kąpiel.
2. Nanieś balsam na wilgotną skórę
Podczas gdy skóra jest jeszcze wilgotna, użyj balsamu nawilżającego. Nakładaj go delikatnie, nie wcieraj zbyt mocno. Wybierz także balsam, który nie jest przygotowany na bazie oleju, ponieważ znów będziesz narażona na dodatkowe poparzenia. Powtarzaj czynność kilka razy dziennie, aby utrzymać opaleniznę i zapobiec łuszczeniu się skóry.
3. Zmniejsz stan zapalny
Przy pierwszych oznakach oparzenia słonecznego, biorąc niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy, może to pomóc zwalczyć dyskomfort i stan zapalny. Aloes także może łagodzić oparzenia i jest powszechnie uważany za bezpieczny w stosowaniu. Ponadto wybieraj luźne, miękkie, oddychające ubrania.
4. Uzupełniaj płyny
Oparzenia słoneczne mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Dlatego ważne jest, aby regularnie pić wodę oraz napoje bogate w elektrolity.
5. Udaj się do lekarza, gdy oparzenie jest bardzo poważne
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli na ciele pojawiają się pęcherze, występuje gorączka i dreszcze. W najgorszym wypadku z pęcherzy może wydobywać się ropa, co prowadzi do infekcji.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Przesuszona skóra - przyczyny i skuteczne metody nawilżania
Czy Twoja skóra często jest sucha, szorstka i napięta? Jeśli tak, prawdopodobnie masz do czynienia z przesuszoną skórą. Przesuszenie skóry może być wynikiem wielu czynników, takich jak niska wilgotność powietrza, częste mycie, używanie agresywnych produktów kosmetycznych lub genetyczne predyspozycje. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować i nawilżać przesuszoną skórę, aby przywrócić jej zdrowy i promienny wygląd.
Nużeniec - jakie są objawy i jak go skutecznie zwalczyć?
Jeśli masz problemy z cerą i oczami, możliwe, że jesteś zarażona nużeńcem. Ten pasożyt, znany również jako nużyca, może powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Jednak nie martw się, istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc Ci pozbyć się tego pasożyta. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda nużeniec, jakie są jego objawy, a także jak skutecznie go zwalczyć przy użyciu naturalnych metod.
Jak zadbać o skórę na brzuchu po ciąży? Oto domowe triki
Po ciąży skóra brzucha może wymagać specjalnej troski i uwagi. W tym artykule przedstawiamy kilka prostych, domowych trików, które pomogą Ci zadbać o elastyczność i kondycję skóry.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl