Tabletki hormonalne – co musisz o nich wiedzieć
Tabletki hormonalne najczęściej nazywane pigułą antykoncepcyjną to jedna z najchętniej stosowanych metod antykoncepcji. Pigułka jest wygodna w użyciu i skuteczna. Zobacz co jeszcze warto o niej wiedzieć.
Reklama
Skład
Tabletki hormonalne mają zróżnicowany skład. W większości zawierają hormony progesteron oraz estrogen, są jednak także tabletki w skład których wchodzi sam progesteron.
Działanie
Leki hormonalne przyjmowane codziennie nie dopuszczają do dojrzewania i uwalniania komórki jajowej. Tym samym nie dochodzi do owulacji, co niweluje możliwość zapłodnienia. Ponadto hormony wchodzące w skład tabletki powodują zagęszczenie śluzu, który nie pozwala przedostać się plemnikom do narządów rodnych, gdzie mogłoby dojść do zapłodnienia. Niektóre z środków antykoncepcyjnych nie pozwalają również na implantację zarodka, jeśli nawet dwie wcześniejsze bariery zawiodą.
Działanie dodatkowe
Poza typowo antykoncepcyjnym działaniem tabletki hormonalne wykazują również działanie dodatkowe. Niekiedy bywają stosowane w leczeniu chorób skóry.
Unormowanie poziomu hormonów pozwala pozbyć się m.in. trądziku. Ponadto leki hormonalne regulują cykl miesiączkowy oraz zmniejszają negatywne objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Dawkowanie
Tabletki hormonalne wymagają regularnego przyjmowania. Najczęściej występują w blistrach zawierających 21 tabletek. Pierwszą należy wziąć w pierwszym dniu cyklu, a potem każdego dnia jedną przez 21 dni. Po cyklu przyjmowania leku należy przez 7 dni zaprzestać ich przyjmowania, a po tym okresie rozpocząć nowe opakowanie. W przypadku tabletek hormonalnych ważne jest nie tylko, by przyjmować lek każdego dnia, ale również o dokładnie określonej godzinie. Poza opakowaniami zawierającymi 21 tabletek są również takie, w których ilość tabletek jest większa i wówczas nie trzeba robić przerwy między kolejnymi opakowaniami.
Wady
Poza zaletami tabletki antykoncepcyjne mają również swoje wady. Wśród nich jest konieczność regularnego przyjmowania leku. W przypadku wielu pigułek pominięcie jednej dawki zaburza ich działanie i może doprowadzić do zapłodnienia i ciąży. Kolejną wadą jest duża ilość skutków ubocznych, które pojawiają się podczas przyjmowania leku. Wśród nich jest tycie, nadwrażliwość piersi na dotyk, plamienia czy ból głowy. Warto też wspomnieć, że zmniejszenie skuteczności pigułki może nastąpić np. w przypadku, gdy pojawią się problemy ze strony układu pokarmowego takie jak biegunka czy wymioty. W takim wypadku tabletka może nie spełniać swojej funkcji antykoncepcyjnej i powinno być zastosowane dodatkowe zabezpieczenie.
Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Antykoncepcja hormonalna - dokonaj świadomego wyboru
W dzisiejszych czasach antykoncepcja hormonalna jest jednym z najpopularniejszych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży. Istnieje wiele różnych opcji, takich jak tabletki antykoncepcyjne i plastry antykoncepcyjne, które oferują wygodę i skuteczność. W tym artykule dowiesz się więcej o antykoncepcji hormonalnej, jej różnych formach oraz skutkach ubocznych, o których warto wiedzieć.
Też nie możesz zażywać lekarstw w ten sposób?
To bardzo częsty problem! Okazuje się, że dużo ludzi nie jest w stanie zażyć lekarstw w formie tabletek, nie jest w stanie ich połknąć. I nie, to nie fanaberia, to bardzo duży problem, na który koniecznie trzeba poszukać rozwiązania!
Tabletki antykoncepcyjne - najczęstsze skutki uboczne
Jedną z popularniejszych sposobów antykoncepcji są tabletki antykoncepcyjne. Jednak mało która z nas zdaje sobie sprawę z ich skutków ubocznych. Przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych warto obserwować swój organizm, a w razie niepokoju od razu zgłośmy to lekarzowi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl