Proteza zębowa – co warto wiedzieć

Proteza zębowa – co warto wiedzieć

Żyjemy coraz dłużej, a nasze zęby nie zawsze wytrzymują kolejne dziesięciolecia. Przychodzi taki czas, kiedy nie ma innego wyjścia jak zacząć nosić protezę zębową. Jak się okazuje dobrze wykonana proteza może świetnie zastępować nam zęby, trzeba jednak o nią odpowiednio dbać.
Reklama
Protezę zębową może otrzymać każdy, kto jej potrzebuje. Jest ona refundowana przez NFZ. Jednak istnieją ograniczenia dotyczące darmowej wymiany protez. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pacjent może liczyć na refundację protezy raz na pięć lat. Aby proteza zębowa, dobrze i długo służyła trzeba o nią odpowiednio dbać. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie powinno się jej czyścić pastą i szczoteczką do zębów. Tak postępując można zniszczyć delikatną powłokę zewnętrzną. Do czyszczenia protezy najlepiej wykorzystywać specjalnie przygotowane do tego celu środki. Do oczyszczenia protezy z resztek jedzenia należy służy specjalna, miękka szczotka do czyszczenia protez, którą można kupić w aptece. Najlepiej czyścić ją pod bieżącą,  letnią wodą, bez żadnych środków chemicznych.  Co kilka dni należy protezę zdezynfekować korzystając z tabletek czyszczących do protez. Jak już wyżej wspomniano protetycy nie zalecają szorowania protezy szczoteczką do zębów, gdyż można ją zniszczyć.
Reklama
Ponadto coraz częściej słyszy się głosy, że nie powinno się jej również przetrzymywać w wodzie. Znacznie lepszym wyjściem jest umycie i dokładne osuszenie protezy, a następnie przechowywanie jej w suchym pojemniku. Należy pamiętać, że wygodne użytkowanie protezy zębowej wiąże się nie tylko z dbałością o protezę. Konieczna jest również odpowiednia pielęgnacja dziąseł. Kiedy w ustach zaczyna brakować zębów dziąsła opadają. Jest to proces naturalny, jednakże utrudnia korzystanie z protezy.
Reklama
Dlatego osoby bez zębów powinny codziennie masować je szczoteczką, dzięki czemu pobudzają krążenie w dziąsłach i utrzymanie ich w dobrej kondycji. Należy również pamiętać o utrzymaniu higieny w jamie ustnej. Brak zębów nie powinien być powodem rezygnacji z dokładnego czyszczenia ust. Należy delikatną szczoteczką czyścić język oraz policzki z bakterii. Na koniec dobrze jest płukać usta płynem. Właściwa higiena jamy ustnej zapobiegnie przykremu zapachowi z ust. Protezy zębowe ułatwiają życie, należy jednak pamiętać, aby o nie odpowiednio dbać. W innym wypadku korzystanie z nich będzie utrudnione i nieprzyjemne.   Źródło zdjęcia: pixabay.com
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama