Jak radzić sobie z niechcianym owłosieniem?

Jak radzić sobie z niechcianym owłosieniem?

Problem szybko odrastających włosów spędza sen z powiek wielu kobietom. Niechciane owłosienie jest nie tylko nieestetyczne, ale także negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, sprawiając, że czujemy się nieatrakcyjne i zaniedbane. W walce z szybko rosnącymi włoskami przychodzą setki porad dostępnych w sieci, jednak w morzu informacji trudno wybrać to, co będzie dla nas najlepsze. Dziś prezentujemy krótki przewodnik po rodzajach depilacji.
Reklama
 

Kremy do depilacji

Na rynku kosmetycznym znajduje się wiele kremów do depilacji, które pozwalają pozbyć się niechcianego owłosienia na kilka dni. Preparaty zostały oparte na substancjach, które rozpuszczają włoski. Po nałożeniu kremu należy odczekać kilka minut, a następnie zebrać go specjalną szpatułką. Zaletą kremów do depilacji jest niska cena i bezbolesne usuwanie włosków. Niestety preparaty często wywołują reakcje alergiczne, dlatego nie są polecane dla pań ze skórą szczególnie wrażliwą. Minusem jest również nietrwały efekt gładkości.

Pasta cukrowa

Tradycja usuwania niechcianych włosków za pomocą pasty cukrowej pochodzi z Dalekiego Wschodu, jednak zyskuje coraz większą popularność wśród Europejek. Jedną z największych zalet tej metody jest jej naturalność. Warto dodać, że pastę cukrową możemy przygotować same, co redukuje koszt zabiegu. Ponadto sposób usuwania włosków odbywa się w sposób agresywny, dzięki czemu skóra po depilacji nie jest silnie podrażniona.

Reklama

Pastę cukrową nakładamy bowiem pod włos, a zdejmujemy z włosem, dzięki czemu nie wyszarpujemy włosków, a delikatnie wyciągamy je ze skóry. Efekt utrzymuje się do kilku tygodni, a regularne stosowanie skutecznie ogranicza pojawianie się nadmiernego owłosienia.

Wosk

Depilacja woskiem ma wiele zwolenniczek. Proces bardzo przypomina zabieg z wykorzystaniem pasty cukrowej, jednak w przypadku woskowych plastrów włoski są wyrywane pod włos, co nieco bardziej podrażnia skórę. Cena wosku w plastrach jest też nieco wyższa od ceny pasty. Depilacja woskiem pozwala cieszyć się gładkim ciałem do trzech-czterech tygodni, następnie zabieg należy powtórzyć. Mankamentem tej metody jest też wrastanie włosków, ale można mu zapobiegać dzięki regularnym peelingom.

Depilatory

Producenci małego sprzętu agd już dawno wyszli naprzeciw potrzebom kobiet i zaprojektowali małe urządzenie służące do pozbywania się niechcianych włosów.

Reklama

Depilacja za pomocą depilatora jest stosunkowo skuteczna. Pozwala bowiem cieszyć się gładkim ciałem nawet do czterech tygodni. Minusem jest ból w trakcie zabiegu oraz problem wrastających włosków. Mimo pewnych niedostatków depilacja za pomocą depilatora ma szerokie grono zwolenniczek, a nieestetycznemu wrastaniu włosków można zapobiegać, stosując regularne peelingi. Ponadto producenci sprzętu dla kobiet (np. www.rowenta.pl) zaprojektowali wielu urządzeń niwelujących nieprzyjemne skutki zabiegów. Należy do nich, np. depilator ultra eco, który został wyposażony w specjalne wypustki masujące uśmierzające ból. Zaletą urządzenia jest także jego niewielki rozmiar, który pozwala na stosowanie go w czasie podróży. Ponadto depilator ultra eco jest niedrogi i łatwy w utrzymaniu czystości.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest bez wątpienia najskuteczniejszą (ale jednocześnie najdroższą) metodą walki z niechcianym owłosieniem.

Reklama

Wykonywana jest w salonach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej. Ich cena waha się od kilkudziesięciu złotych (małe partie ciała) do kilku tysięcy złotych. Skuteczność gwarantuje cykl zabiegów. Istotą tej metody jest użycie lasera, za pomocą którego poraża się cebulki włosków uniemożliwiając im wzrost. Niechciane owłosienie jest więc skutecznie usunięte, a efekt utrzymuje się do kilku lat. Jeśli zauważymy, że po jakimś czasie włoski zaczęły odrastać, warto natychmiast powtórzyć zabieg i nadal cieszyć się gładkim ciałem. Warto dodać, że na pozór wysoka cena okazuje się całkiem przyjazna, gdy policzymy, ile pieniędzy wydajemy co miesiąc na depilację.

Pielęgnacja po depilacji

Bez względu na metodę depilacji powinnyśmy pamiętać, by po zabiegu nawilżyć skórę. Jeśli jest podrażniona warto zastosować preparaty łagodzące zaczerwienienia i uśmierzające ból.

Reklama

Jeśli chcemy, by kolejny zabieg przebiegł bezboleśnie i skutecznie, warto regularnie nawilżać ciało i używać peelingów, które nie tylko zapobiegną wrastaniu włosków, ale sprawią, że depilacja będzie łatwiejsza i usuniemy większą ilość niechcianych włosków.

Wybierając sposób depilacji powinnyśmy zastanowić się, co będzie najlepsze dla naszej skóry. Jeśli mamy problemy z częstymi podrażnieniami lub jesteśmy alergiczkami, powinnyśmy zrezygnować z depilacji woskiem i depilatorem, ponieważ takie zabiegi podrażniają skórę i mogą być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się golenie z użyciem łagodnemu kremu lub usuwanie niechcianego owłosienia za pomocą delikatnej pasty cukrowej. Najskuteczniejszą metodą walki z szybko odrastającymi włoskami jest depilacja laserowa, jednak nie każda z nas może sobie na nią pozwolić ze względu na stan nie tylko zdrowia, ale i portfela.

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama