hirsutyzm

Hirsutyzm – objawy, przyczyny, leczenie nadmiernego owłosienia

Hirsutyzm to przykre i bardzo uporczywe zaburzenie, które dotyka coraz więcej kobiet. Polega ono na pojawianiu się u nich nadmiernego owłosienia, a wynika zazwyczaj ze zbyt dużego poziomu męskich hormonów. Czym charakteryzuje się hirsutyzm i jak leczy się tę dolegliwość?
Reklama

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm jest zaburzeniem, które charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem u kobiet. Jak się okazuje, może ono dotyczyć aż od 5 do 10% pań! Najczęściej włosy są grube, mocne i bardzo ciemne. Pojawiają się w miejscach typowych dla mężczyzn, czyli na:
  • twarzy, np. nad górną wargą czy też na brodzie
  • klatce piersiowej
  • brzuchu
  • plecach
  • pośladkach
Zdarza się, że hirsutyzm nie ma żadnych przyczyn chorobowych, ale najczęściej związany jest z jakimiś innymi dolegliwościami. Za pojawienie się hirsutyzmu odpowiada zbyt wysoki poziom hormonów męskich, ale także i zbytnia wrażliwość narządów na działanie androgenów.
zbliżenie na połowę twarzy kobiety
zdjęcie ilustrujące/Canva

Hirsutyzm – objawy

Bezsprzecznie najbardziej widocznym objawem hirsutyzmu jest nadmiernie pojawiające się ciemne i grube owłosienie.
Reklama
Jednak zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie kobiety lub też nadmierna wrażliwość narządów na ich działanie może dawać też kilka innych symptomów:
  • łysienie typowe dla panów
  • wystąpienie trądziku
  • zmniejszenie biustu
  • powiększenie łechtaczki
  • obniżenie głosu

Przyczyny hirsutyzmu

Głównymi przyczynami wystąpienia hirsutyzmu jest nadmierny poziom męskich hormonów w organizmie kobiety lub też nadmierna wrażliwość poszczególnych narządów na ich działanie.
Reklama
Najczęściej związane jest to ze współwystępowaniem innej jednostki chorobowej, np. zespołu policystycznych jajników czy zaburzeniami ich pracy lub też stosowaniem niektórych leków, np. danazolu, steroidów anabolicznych czy doustnych środków antykoncepcyjnych z androgennym progestagenem. Co więcej, zaburzenie to może też być spowodowane problemami z nadnerczami (ich guzem lub przerostem). Hirsutyzm może powodować także długotrwały stres i przewlekły wysiłek fizyczny. Niestety wciąż zdarza się, że w niektórych przypadkach nie udaje się wskazać przyczyny wystąpienia hirsutyzmu.
Reklama

Hirsutyzm – leczenie, kiedy udać się do lekarza?

Leczenie hirsutyzmu nie jest proste i szybkie. To długotrwały i skomplikowany proces. Przebieg leczenia w dużej mierze zależny jest od przyczyny. Najczęściej polega ono na obniżeniu i ustabilizowaniu poziomu androgenów. Specjalista zapisuje w tym celu leki, które mają zmniejszyć poziom męskich hormonów. Zazwyczaj są to doustne środki antykoncepcyjne. Co istotne, na efekty leczenia hirsutyzmu trzeba czekać aż ponad pół roku. Właśnie tyle trwa cykl wzrostu włosa. Musisz też wiedzieć, że jeśli Twoja dolegliwość ma podłoże genetyczne, jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Warto wówczas rozważyć najlepszą i najskuteczniejszą metodę usunięcia owłosienia, np. poprzez trwałą depilację.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama