Jak dbać o mózg i pamięć?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Jak dbać o mózg i pamięć?

Zauważasz, że z Twoją pamięcią dzieje się coś niedobrego? Czas i pora zadbać o mózg! Pomimo tego, że wiemy, iż bez niego nie da się żyć, bardzo często go zaniedbujemy. Zobacz, jak utrzymać go w najlepszej formie!

Bardzo ważna jest zbilansowana dieta!

Mózg nie może prawidłowo funkcjonować bez niezbędnych składników odżywczych i związków chemicznych. Zaleca się spożywanie zielonych warzyw, najlepiej tych liściastych. Natomiast borówki, to na przykład najlepsze źródło przeciwutleniaczy wzmacniających mózg. Długoterminowe badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą duże ilości szpinaku, kapusty i innych zielonych warzyw liściastych, są mniej narażeni na osłabienie pamięci wraz z upływem lat.

Odpoczynek, sen, regeneracja!

Specjaliści są co do tego zgodni - aby poprawić swoją pamięć, należy poświęcić więcej czasu na sen. W badaniu opublikowanym w pewnym zagranicznym czasopiśmie, naukowcy poprosili uczestników, żeby wykonali zadania sprawdzające ich pamięć, a następnie zażyli drzemki. Ludzie, którzy się zdrzemnęli,  pamiętali więcej z wykonywanych zdań, niż Ci, którzy nie zasnęli. Według naukowców powinniśmy spać od siedmiu do dziewięciu godzin dziennie – wliczając ewentualne drzemki.

Ruch, to podstawa!

Jazda na rowerze, pływanie, czy inny rodzaj aktywności, 20 do 30 minut dziennie - to absolutna podstawa. Według badaczy aktywność fizyczna skutecznie wpływa na nasz mózg, a co za tym idzie – na pamięć. Przyspieszone tętno poprawia przepływ krwi do mózgu, a także zwiększa wydzielanie czynnika neurotroficznego, niezbędnego do pamięci długotrwałej.

Nigdy nie zapominaj o tym, jak ważnym jest, by utrzymać mózg w szczytowej formie!

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie