Dieta na pamięć - z czego powinna się składać? Oto nasze wskazówki
Do przeczytania w ok. 2 min.
Dieta na mózg to dieta bogata w duże ilości magnezu.
Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych. To składnik kluczowy dla zachowania prawidłowego działania neuronów i komórek mózgowych, który niestety jest też jednym ze składników najbardziej niedoborowych, co wynika z faktu, że wiele czynników zewnętrznych potrafi wypłukać go z organizmu. Chcąc dostarczyć go sobie w większych ilościach, warto jeść kaszę gryczaną, płatki owsiane, różne orzechy i ziarna (zwłaszcza orzechy włoskie), a także ciemne kakao oraz czekoladę z jak najwyższą zawartością miazgi.
Co jeść na pamięć?
Sam magnez zadziała na mózg wprost rewelacyjnie, gdy zostanie zastosowany w duecie z kwasami tłuszczowymi omega-3, będącymi pożywką dla wszystkich części układu nerwowego. Kwasów należy szukać głównie w tłustych rybach morskich. Jeżeli dieta na pamięć naprawdę ma działać, należy uwzględnić w niej spożywanie tłustych ryb przynajmniej dwa razy w tygodniu, sięgając wtedy po makrelę, łososia albo śledzie.
Ponadto kwasy omega-3 występują w nasionach chia, oleju lnianym oraz orzechach włoskich. Produkty te warto umieszczać na talerzu nawet codziennie.
Ostatnim z tych kluczowych składników decydujących o jakości pracy mózgu będzie białko, czyli podstawowy budulec całego ludzkiego organizmu. Można je czerpać zarówno z produktów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, jednakże to właśnie w jajkach, nabiale i mięsie występuje białko o najlepszym składzie, złożone ze wszystkich ważnych aminokwasów. W każdym posiłku powinna wystąpić odpowiednia ilość protein. Bez nich dieta dla mózgu nie będzie pełnowartościowa.