Odparzenia – co musisz wiedzieć!
Udostępnij Google News
Zdrowie

Odparzenia – co musisz wiedzieć!

Odparzenia zdarzają się każdemu maluchowi. Jest to problem, który nasila się w ciepłe, letnie dni, aczkolwiek można się z nim spotkać właściwie o każdej porze roku. Wielu niedoświadczonych rodziców siebie obwinia o powstawanie odparzeń i z wielką dozą obaw podchodzi do pielęgnacji malca. Zobacz, co należy wiedzieć, aby szybko i na długo pozbyć się odparzeń u swojego dziecka.

Nie zawsze winna jest zła pielęgnacja

Przyczyną odparzeń może być nieodpowiednia pielęgnacja dziecka. Zbyt długie przetrzymywanie malca w jednej pieluszce, niedomycie skóry podczas zmiany pieluszki czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, to jednak tylko kilka przyczyn powstawania odparzeń. Warto wiedzieć, że nawet najlepiej pielęgnowanym malcom zdarza się mieć odparzoną pupę. Wśród najbardziej narażonych dzieci są te, które charakteryzują się szczególnie wrażliwą skórą. Odparzenia pojawiają się także u niemowląt, które mają problemy z układem trawiennym i często występuje u nich biegunka.

Świeże powietrze pomoże

Odparzenia powstają w miejscach, gdzie pieluszka styka się z substancjami drażniącymi pochodzącymi z moczu i kału, oraz gdzie brakuje powietrza. Dlatego też jednym z najlepszych sposobów na leczenie odparzeń i zapobieganie im, jest pozwalanie dziecku na kilkanaście minut fikania na golasa. Skóra dziecka bez pieluszki szybciej regeneruje się i uodparnia na podrażnienia.

Kosmetyki też pomogą

Do pielęgnacji niemowląt należy wybierać kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Warto jednak pamiętać, że także one różnią się znacznie od siebie. Jeśli Twój malec często cierpi z powodu odparzeń korzystaj z emolientów. Są to kosmetyki, które silnie nawilżają skórę dziecka, co wzmacnia ją i poprawie jej stan. Ponadto dobrze mieć w domu hypoalergiczne zasypki oraz kremy łagodzące podrażnienia skóry. Dzięki nim odparzenia już istniejące szybciej się zagoją, a nowe nie pojawią się tak szybko.

Chusteczki do pielęgnacji

W wielu mediach można przeczytać, że warto zamienić wodę na chusteczki do pielęgnacji niemowląt. Niestety nie jest to do końca prawdą. Chusteczki nawilżane są wygodną alternatywą dla wody, ale jedynie w miejscach, gdzie nie można umyć malca. Dlatego warto je mieć zawsze w torebce podczas spacerów czy wizyty u znajomych. Na co dzień jednak lepiej sprawdza się woda, która nie pozostawia tłustej warstwy na skórze.

Odparzenia to problem, który pojawia się u niemal każdego dziecka. Nawet najlepsza pielęgnacja nie uchroni malca od tej dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać. Używanie odpowiednich kosmetyków i wietrzenie pupy malca może zdziałać prawdziwe cuda, o czym warto wiedzieć.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie