4 mity o psach

4 mity o psach

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – to prawda, ale wokół tych zwierząt domowych narosło również wiele mitów. Wynikają one najczęściej z obserwacji, które nie są w żaden sposób weryfikowane. Powtarzane przez całe dziesięciolecia narastają do rangi prawdy. Warto jednak czasami odkłamać kilka z nich.
Reklama
  1. Tresura starszego psa nie ma sensu
To nieprawda. Zarówno młodego pieska jak i już psa wiekowego można nauczyć tego samego. Trzeba jednak przyznać, że młode psy szybciej się uczą. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że nie mają one jeszcze wyrobionych  przyzwyczajeń. W przypadku psów starszych często trzeba równocześnie wykorzeniać stare przyzwyczajenia i uczyć ich nowych zachowań. To sprawia, że psy takie uczą się znacznie wolniej, co jednak nie znaczy, że nie warto z nimi ćwiczyć i pracować.
  1. Ciemne podniebienie oznacza ostrego psa
W przypadku psów kolor podniebienia uzależniony jest od cech genetycznych. Nie ma on jednak wpływu na charakter zwierzęcia.
Reklama
Zarówno osobniki z jasnym jak i z ciemnym kolorem podniebienia mogą być agresywne. To jak pies będzie się zachowywał w dużej mierze zależy od wyszkolenia go. Dlatego też wybierając towarzysza dla siebie i swoich najbliższych nie trzeba się kierować kolorem jego podniebienia.
  1. Po słodyczach pies będzie miał robaki
Słodycze to nienajlepszy pokarm dla zwierząt i lepiej nie dawać ich swojemu pupilowi. Należy jednak wiedzieć, że nawet jeśli pies zje słodkości ze stołu to z pewnością nie będzie miał od nich robaków. Pasożytami psy zarażają się zjadając larwy lub jaja znajdujące się w psiej karmie, zanieczyszczonej wodzie lub mając kontakt z odchodami innych zwierząt. Szczenięta mogą się zarazić także od swojej matki.
Reklama
Zdarza się, że pieski rodzą się zakażone albo pasożyty przedostają się do ich organizmu wraz z mlekiem mamy.
  1. Ślina psa ma właściwości dezynfekujące
To często powtarzany mit. Niestety nieprawdziwy. Ślina psa przyspiesza gojenie ran, ale tylko konkretnego osobnika. Nie posiada właściwości leczniczych w stosunku do innych czworonogów czy ludzi. Można śmiało powiedzieć, że jest wręcz odwrotnie. W ślinie psa znajduje się duża ilość bakterii, które w zetknięciu z raną u człowieka mogą wywołać zakażenie. Dlatego pies może wylizywać swoje rany i nikogo innego. Psy to wspaniale zwierzęta, wokół których przez lata narastało wiele mitów. Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać choć kilka z nich.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama