Na jakie choroby warto zaszczepić dziecko?
Szczepionki na wiele popularnych chorób mogą pomóc dzieciom w lepszym funkcjonowaniu i zachowaniu dobrego zdrowia. Nie warto jednak szczepić za pomocą wszystkich dostępnych szczepionek, a wybrać jedynie te, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju i mogą pomóc dziecku przetrwać okres zachorowania na popularne choroby np. w czasie swoistej epidemii w przedszkolu czy szkole. Corocznie wydaje się zaktualizowane kalendarze szczepień dla dzieci od wieku niemowlęcia do lat 6. W tej chwili proponuje się i zaleca szczepienia dotyczące:
Reklama
W pierwszych miesiącach życia:
Dziecko w szpitalu zostaje zaszczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu D (I dawka) oraz gruźlicy. Drugą dawkę pierwszej szczepionki podaje się w drugim miesiącu życia dziecka – powinniśmy dziecko sami zaprowadzić do przychodni czy lekarza. Dodatkowo wtedy należy dziecko zaszczepić również na błonicę, tężec i krztusiec – ponownie jedynie podaje się pierwszą dawkę. Podaje się wtedy również szczepionkę na Haemophilus influenzae (typ B) – w postaci jednej dawki. Szczepionki te są darmowe kiedy podaje się je oddzielnie, jednak można dziecku „skrócić katusze” i wykupić specjalną szczepionką „5w1” lub „6w1” gdzie poda się wszystkie te szczepionki jako preparaty skojarzone. Drugą dawkę wszystkich powyższych szczepień podaje się w 4 miesiącu życia. Jako pierwszą dawkę podaje się dziecku szczepionkę na Poliomyelitis. W tej chwili szczepionki te są niezwykle bezpieczne, ponieważ podaje się martwą szczepionkę IPV, a nie żywą OPV jak niegdyś.Reklama
W drugiej połowie pierwszego roku życia:
W 6 miesiącu życia należy podać dziecku trzecią dawkę szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec oraz drugą dawkę na Poliomyelitis. W 7 miesiącu zabieramy dziecko tylko na jedno szczepienie – trzecią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B (jest to bardzo ważna szczepionka i nie należy z niej rezygnować myśląc, że przecież dziecko dostało już dwie dawki i jest to wystarczające).Po pierwszym roku życia:
Kiedy dziecko skończy 14 miesięcy należy zacząć szczepienia na popularne choroby zakaźne wieku dziecięcego takie jak odra, świnka i różyczka. W 17-18 miesiącu życia ponownie szczepimy na wymienione wyżej choroby dając dziecku IV przypominającą dawkę szczepienia. Następnie szczepienia nie będą już tak częste, a w wieku przedszkolnym będą one już wykonywane najczęściej w szkole. Najważniejsze z nich (znów przypominające dawki) należy podać dziecku w wieku lat 6.Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Autyzm poszczepienny: Kontrowersje i naukowe wyjaśnienia
Czy szczepionki mogą być przyczyną autyzmu? To pytanie nurtuje wielu rodziców i budzi wiele kontrowersji. Istnieje wiele mitów i dezinformacji na ten temat, które często prowadzą do obaw i niepewności. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i przedstawimy najnowsze badania naukowe, które wyjaśniają związek między szczepionkami a autyzmem.
24 kreatywne zadania do kalendarza adwentowego dla dziecka
Adwent to wyjątkowy czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla dzieci jest to okazja do jeszcze większej radości i podekscytowania. Aby umilić im ten czas, warto przygotować kalendarz adwentowy z codziennymi zadaniami. Dzięki temu dzieci będą miały coś do odkrywania i robić każdego dnia. Poniżej znajdziesz 24 pomysły na zadania do kalendarza adwentowego dla dziecka.
Książki, które pokochają Twoje dzieci - nauka czytania może być przyjemnością!
Jeśli szukasz skutecznych sposobów na naukę czytania dla swojego dziecka, to książki mogą być doskonałym narzędziem. Czytanie to nie tylko świetna forma rozrywki, ale także sposób na rozwijanie umiejętności językowych i rozbudzanie wyobraźni. Kilka przykładów konkretnych książek, które pomogą Twojemu dziecku w nauce czytania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem!
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl