Na jakie choroby warto zaszczepić dziecko?

Na jakie choroby warto zaszczepić dziecko?

Szczepionki na wiele popularnych chorób mogą pomóc dzieciom w lepszym funkcjonowaniu i zachowaniu dobrego zdrowia. Nie warto jednak szczepić za pomocą wszystkich dostępnych szczepionek, a wybrać jedynie te, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju i mogą pomóc dziecku przetrwać okres zachorowania na popularne choroby np. w czasie swoistej epidemii w przedszkolu czy szkole. Corocznie wydaje się zaktualizowane kalendarze szczepień dla dzieci od wieku niemowlęcia do lat 6. W tej chwili proponuje się i zaleca szczepienia dotyczące:

W pierwszych miesiącach życia:

Dziecko w szpitalu zostaje zaszczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu D (I dawka) oraz gruźlicy. Drugą dawkę pierwszej szczepionki podaje się w drugim miesiącu życia dziecka – powinniśmy dziecko sami zaprowadzić do przychodni czy lekarza. Dodatkowo wtedy należy dziecko zaszczepić również na błonicę, tężec i krztusiec – ponownie jedynie podaje się pierwszą dawkę. Podaje się wtedy również szczepionkę na Haemophilus influenzae (typ B) – w postaci jednej dawki. Szczepionki te są darmowe kiedy podaje się je oddzielnie, jednak można dziecku „skrócić katusze” i wykupić specjalną szczepionką „5w1” lub „6w1” gdzie poda się wszystkie te szczepionki jako preparaty skojarzone. Drugą dawkę wszystkich powyższych szczepień podaje się w 4 miesiącu życia. Jako pierwszą dawkę podaje się dziecku szczepionkę na Poliomyelitis. W tej chwili szczepionki te są niezwykle bezpieczne, ponieważ podaje się martwą szczepionkę IPV, a nie żywą OPV jak niegdyś.

W drugiej połowie pierwszego roku życia:

W 6 miesiącu życia należy podać dziecku trzecią dawkę szczepionki na błonicę, tężec i krztusiec oraz drugą dawkę na Poliomyelitis. W 7 miesiącu zabieramy dziecko tylko na jedno szczepienie – trzecią dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B (jest to bardzo ważna szczepionka i nie należy z niej rezygnować myśląc, że przecież dziecko dostało już dwie dawki i jest to wystarczające).

Po pierwszym roku życia:

Kiedy dziecko skończy 14 miesięcy należy zacząć szczepienia na popularne choroby zakaźne wieku dziecięcego takie jak odra, świnka i różyczka. W 17-18 miesiącu życia ponownie szczepimy na wymienione wyżej choroby dając dziecku IV przypominającą dawkę szczepienia. Następnie szczepienia nie będą już tak częste, a w wieku przedszkolnym będą one już wykonywane najczęściej w szkole. Najważniejsze z nich (znów przypominające dawki) należy podać dziecku w wieku lat 6.
Udostępnij artykuł