Paradontoza – pierwsze objawy
Udostępnij Google News
Zdrowie

Paradontoza – pierwsze objawy

Paradontoza to choroba dziąseł, która może doprowadzić do utraty zębów. Jeśli jednak zostanie szybko zdiagnozowana można ją skutecznie leczyć. Zobacz jakie objawy mogą przepowiadać jej początki.

Krwawienie z dziąseł

Jednym z pierwszych objawów, które powinny wywołać Twój niepokój jest krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. Jeśli zauważysz je u siebie koniecznie skontaktuj się ze swoim dentystą. Krwawienie często jest oznaką osłabienia dziąseł i powstawania w nich niewielkich ranek. Jednak warto podkreślić, że przyczyną nie musi być wczesna paradontoza ale inne schorzenie. Dlatego ważna jest wizyta u specjalisty.

Odsłonięte szyjki zębowe

Do odsłaniania szyjek zębowych może prowadzić zbyt intensywne szczotkowanie zębów, ale również kamień nazębny gromadzący się przy krawędzi dziąsła. Zarówno nadmierne szczotkowanie jak i kamień mogą uszkadzać dziąsła i być przyczyną powstawania stanów zapalnych.

Przykry zapach z ust

Nieprzyjemny zapach z ust to nie tylko powód do wstydu, ale też ważna wskazówka dotycząca chorób jamy ustnej. Nieładny zapach powodowany jest m.in. przez bakterie chorobotwórcze, które znajdują się w jamie ustnej. Jeśli czyszczenie zębów nie pomaga w jego usunięciu warto skontaktować się ze stomatologiem, który sprawdzi czy nic złego nie dzieje się z Twoimi zębami i dziąsłami. Musisz wiedzieć, że nieprzyjemny zapach z ust bywa jednym z najwcześniejszych symptomów paradontozy.

Ból zębów

W pierwszej fazie paradontozy często pojawia się także ból zębów. Odsłonięte szyjki zębowe  reagują bólem na gorące, zimne, bardzo słodkie lub kwaśne potrawy. Jeśli jedząc np. lody lub pijąc kawę czujesz przenikający ból koniecznie odwiedź swojego lekarza.

Powyższe objawy mogą wskazywać na rozpoczynającą się paradontozę. Oczywiście pojawienie się któregokolwiek z nich nie musi być równoznaczne z chorobą np. krwawienie z dziąseł często zdarza się u kobiet w ciąży a przykry zapach z ust może być spowodowany problemami z układem trawiennym. Dlatego bardzo ważne jest zgłoszenie się do stomatologa, aby dokładnie określić przyczynę powyższych objawów a w razie konieczności wdrożyć leczenie.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie