Wieczerza wigilijna – menu dla malucha
Udostępnij Google News
Kuchnia

Wieczerza wigilijna – menu dla malucha

Potrawy wigilijne są bardzo charakterystyczne. Większość z nich gotuje się wyłącznie na tę okazję i wszyscy z utęsknieniem wyczekują karpia w galarecie, kutii czy łazanek. Wigilijne dania to jednak głównie potrawy dla dorosłych, ponieważ zawierają wiele ciężkostrawnych składników. Jeśli masz w domu maluszka wystarczy, że zmodyfikujesz kilka dań i cała rodzina będzie mogła się cieszyć ich wspaniałym smakiem.

Karp w galarecie

To jedna z potraw, która znajduje się niemal na każdym wigilijnym stole. Niestety dzieciom nie powinno się podawać tej ryby i to z kilku powodów. Przede wszystkim jest tłusta i ciężkostrawna. Po wtóre karp znany jest z dużej ilości ości, które dziecko może połknąć. Nie oznacza to jednak, że ryba w galarecie nie powinna się pojawić na stole. Wystarczy, że karpia zastąpisz rybą morską np. dorszem, halibutem czy solą i już wspaniałe wigilijne danie jest dla wszystkich, łącznie z najmłodszymi członkami rodziny.

Ryba po grecku

To kolejna potrawa rybna, która może nie służyć dziecięcemu brzuszkowi. Obsmażona ryba połączona z lekko podsmażonymi warzywami to nie najlepsze danie dla kilkulatka. Jednak korzystając z drobnego wybiegu jakim jest ugotowanie wszystkich składników na parze, potrawa stanie się nie tylko dostępna dla malucha, ale również zdrowsza dla dorosłych.

Pierogi

Wigilijne pierogi są zazwyczaj nadziewane farszem zrobionym z kapusty i grzybów. Małe dzieci powinny unikać grzybów, dlatego robiąc pierożki, w domu gdzie jest maluszek, można zastąpić ciężkostrawny farsz jakimś innym. Dzieci bardzo lubią pierogi z serem, czy owocami. Może zatem w tym roku właśnie takie danie zagości na Twoim stole?

Zupa wigilijna

W polskich domach na wigilijnym stole można spotkać bardzo różne zupy. Najczęściej są to zupa rybna, grzybowa lub barszcz. Jeśli w Twoim domu jest małe dziecko to lepiej odpuść sobie zupę rybną, gdyż dzieci rzadko akceptują jej smak. Grzybowa to także zupa nie dla malucha, ponieważ jest ciężkostrawna. Natomiast barszcz własnoręcznie ugotowany to idealna zupa na wigilię w domach, gdzie są małe dzieci.

Makowce

Wśród świątecznych ciast króluje makowiec. Niestety mak nie jest zalecany dla małych dzieci ze względu na wpływ na układ nerwowy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamiast makowego ciasta na stole pojawił się smaczny piernik, domowej roboty babka lub mały świąteczny torcik. Te wszystkie słodkości są dostępne zarówno dla dorosłych jak również dla młodszych dzieci.

Kompot z suszu

Maluchy do roku raczej nie powinny pić tego świątecznego napoju. Dla nich najlepszy będzie soczek. Dzieciom nieco starszym można już śmiało zaproponować taki kompot, ponieważ ma on w sobie wiele witamin i soli mineralnych. Dwulatkom najlepiej podawać go bez owoców, natomiast dzieci starsze mogą pić taki kompot w wersji „dorosłej”.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie