Eko- kuchnia – zmywanie naczyń

Eko- kuchnia – zmywanie naczyń

Ekologiczne prowadzenie domu stało się modne. Musisz jednak wiedzieć, że często eko idzie w parze z oszczędnościami. Warto więc zastanowić się jak można dbać o środowisko a równocześnie zmniejszyć rachunku. Jedną z takich możliwości jest zamontowanie zmywarki.

 Czy warto kupić zmywarkę?

Pierwszym i najważniejszym pytaniem jest to czy zmywarkę w ogóle warto kupować? Odpowiedź jest uzależniona przede wszystkim od tego ile naczyń każdego dnia musisz zmywać. Jeśli mieszkasz sama i całymi dniami jesteś poza domem to powinnaś się dobrze zastanowić czy warto wydawać ponad tysiąc złotych, na urządzenie, które włączysz pewnie raz na tydzień, albo wcale. Jeśli natomiast w Twoim domu mieszka więcej niż trzy osoby, to zmywarka staje się urządzeniem niezbędnym. Koszt jej zakupy bardzo szybko się zwraca i to z naddatkiem w wielu różnych formach.

 Oszczędność czasu

To jedna z głównych zalet zmywarki. Ułożenie w niej naczyń po posiłku trwa tyle samo co włożenie ich do zlewozmywaka, ale już zmywanie nie wymaga od ciebie ani minuty. Ręczne mycie naczyń to minimum 20 minut dziennie, a w przypadku dużych rodzin – znacznie więcej. Będąc posiadaczką zmywarki zyskasz sporo czasu, który będziesz mogła poświęcić sobie, dzieciom czy mężowi.

 Oszczędność prądu i wody

Zgodnie z obserwacjami poczynionymi przez ekologów korzystanie ze zmywarek jest uzasadnione zarówno ekonomicznie jak i ekologiczne. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest mniejsze zużycie wody i prądu. Podczas mycia naczyń w zmywarce wykorzystuje się ok. 15-20 litrów wody, zaś umycie takiej samej ilości naczyń w zlewozmywaku pochłonie ponad 100 litrów. Jak widać oszczędność jest całkiem spora. Zmywarka podczas mycia wykorzystuje też mniej prądu aniżeli osoba myjąca ręcznie naczynia przy zapalonym świetle.

 Warto wiedzieć!

Większość z nas uważa, że korzystanie z krótkich programów myjących jest bardziej ekonomiczne niż wybór eko programu, który zazwyczaj trwa bardzo długo. Jest to myślenie błędne, ponieważ podczas szybkiego mycia urządzenie potrzebuje więcej mocy do podgrzania wody. Szybkie mycie nie zmniejsza też ilości zużywanej wody, więc także w tej kwestii nie będzie oszczędności.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij artykuł
Następny artykuł