7 symptomów, które pomogą w rozpoznaniu alergii u dziecka
Udostępnij Google News
Zdrowie

7 symptomów, które pomogą w rozpoznaniu alergii u dziecka

Alergia uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Organizm dziecka często już w pierwszych tygodniach życia ujawnia sygnały, które mogą skłonić do rozważenia pojawienia się alergii u malucha. Uczulenie bywa uciążliwe, jednak rozpoznanie jego oznak i określenie alergenu może znacząco ułatwić życie rodzicom i dziecku.

Zobacz co może świadczyć o nadwrażliwości dziecka :

1. Kolki – występują u wszystkich dzieci, kiedy więc mogą stać się niepokojące i powinny skłonić do wizyty u alergologa? Jeśli kolki pojawiają się o rozmaitych porach doby, dziecko wymiotuje i ma biegunkę lub pojawia się wysypka. Alarmujące jest również utrzymywanie się kolek gdy dziecko ukończy 3 miesiąc życia. W takich wypadkach skontaktujmy się z lekarzem, gdyż dziecko może cierpieć na alergię pokarmową.

2. Ulewanie – również występuje u większości dzieci, w szczególności po obfitym posiłku. Niepokojące są silne ulewania, które mogą zostać uznane za wymioty, oraz fakt że dziecko nie przybiera na wadze. Jeśli u dziecka występuje silne ulewanie może to stanowić skutek alergii pokarmowej. Lekarz z całą pewnością w takiej sytuacji ustali z rodzicami łagodne przejście na dietę eliminującą niektóre składniki pokarmowe.

3. Suchość skóry – skóra niemowląt oraz małych dzieci może ulegać przesuszeniu w wyniku wilgotności powietrza w mieszkaniu, twardej wody i nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Kiedy więc podejrzewać alergię? W sytuacji gdy suchości nie udaję się zlikwidować lub zmniejszyć poprzez nawilżanie skóry dziecka, zauważalne są oznaki łuszczenia, a dziecko się drapie. Jeśli zauważymy takie objawy na skórze dziecka należy skontaktować się z lekarzem gdyż może to świadczyć o wystąpieniu atopowego zapalenia skóry.

4. Ciemieniucha – jeśli pomimo leczenia i usuwania powraca lub jest bardzo rozległa, a u dziecka zauważamy również wysypkę warto skonsultować się z lekarzem gdyż dziecko może cierpieć na atopowe zapalenie skóry.

5. Suchy kaszel – kaszel uznaje się za alergiczny, gdy czas jego utrzymywania się jest długi, u dziecka nie występuje gorączka, pojawiają się za to duszności. Suchy kaszel wywołuje np. uczulenie na kurz.

6. Luźne stolce – jeśli u dziecka obserwujemy bóle brzuszka, a kupki są raczej luźniejsze pomieszane z krwią lub śluzem możliwe że występuje u niego alergia pokarmowa, która wymaga leczenia odpowiednią dietą.

7. Wysypka – różnego rodzaju podrażnienia i krosty na skórze pojawiają się u wszystkich niemowląt i zwykle nie stanowią powodu do obaw, jednak jeśli u malca wystąpi wysypka na twarzy i wyglądem przypominać będzie lakierowaną skórę koniecznie wybierz się do alergologa.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie