Baby blues - co to jest, skąd się bierze i jak sobie radzić ?
Baby blues czyli przygnębienie poporodowe, nazywane jest często również depresją poporodową. Kłopoty tego typu dotyczą około 80% młodych matek. Od strony medycznej uważa się do za element macierzyństwa, który wywoływany jest przez silne zmiany hormonalne, występujące u kobiet do zakończeniu ciąży.
Reklama
Przyczyny baby blues:
- Zmiany hormonalne - powrót organizmu kobiety do równowagi hormonalnej sprzed ciąży może zająć nawet kilka miesięcy;
- Poczucie bezradności - w wyniku pojawiającego się uczucia bezradności kobieta staje się rozczarowana nową sytuacją, wmawia sobie, że nie jest w stanie i nie potrafi we właściwy sposób opiekować się swoim dzieckiem;
- Zderzenie z rzeczywistością - wyobrażenia o macierzyństwie jakie pojawiają się w okresie ciąży są często z goła odmienne od tego jak naprawdę wyglądają kolejne dni z noworodkiem;
- Poczucie spadku atrakcyjności - wiele kobiet szczególnie w okresie połogu czuje się mało atrakcyjnie, wynika to z faktu, że ciało ciągle jeszcze wraca do normy po porodzie, brzuch jest rozciągnięty, piersi nienaturalnie duże, pojawiają się rozstępy i dodatkowo podkrążone oczy i obraz niewyspania na twarzy.
Objawy baby blues:
- Zanik energii oraz motywacji,
- Niechęć i zaniechanie dbania o siebie,
- Wahania łaknienia oraz masy ciała,
- Występowanie poczucia winy,
- Zanik radości z życia, przyjemności,
- Pojawiające się negatywne odczucia w stosunku do dziecka,
- Zmniejszenie lub zanik zainteresowania dzieckiem,
- Bezsenność,
- Ospałość,
- Silne zamartwianie się, że dziecko cierpi,
- Występowanie myśli samobójczych i obsesyjnej chęci własnej śmierci.
Jak radzić sobie z baby blues?
- Wsparcie męża/partnera - najważniejsze to przyznać się przed mężem, partnerem czy też inną bliską osobą do swoich odczuć i problemów. Jeśli szczerze powiemy co się z nami dzieje łatwiej im będzie nam pomóc. Nieocenione jest wsparcie w pierwszych dniach po porodzie kiedy to przytłacza nas tak wiele spraw. Poprośmy o częste, spokojne rozmowy, wsparcie i możliwie jak najczęstsze przytulanie.
- Czas - daj sobie czas i nie karć się za wszelkie niedociągnięcia, po pewnym czasie Twoje ciało powróci do normy, a Ty do aktywnego trybu życia. W kwestii poznania czynności pielęgnacyjnych przy maluchu z całą pewnością również z czasem będziesz czuła się pewniej gdy tylko nabierzesz wprawy.
- Zadbanie o własne potrzeby - zatroszcz się o siebie, wyjdź gdzieś, na spacer, do kina kawiarki, na plotki z koleżanką czy po prostu zrób sobie relaksującą kąpiel. Tata z całą pewnością poradzi sobie przez godzinkę sam zajmując się maluchem.
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Dystymia: Nie tylko zły dzień
Często w literaturze możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że depresja to choroba cywilizacyjna. Występuje ona na całym świecie. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci i seniorzy, a naukowcy prognozują, że za kilkadziesiąt lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Depresja u dzieci i młodzieży: Nie bagatelizuj zagrożenia!
Czy wiesz, że depresja nie dotyczy tylko dorosłych? Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na to poważne zaburzenie psychiczne. Depresja u dzieci i młodzieży ma coraz wyższy wskaźnik rozpowszechnienia i stanowi poważny problem zdrowotny. W tym artykule dowiesz się więcej o depresji u dzieci, jej objawach oraz jak możesz pomóc swojemu dziecku.
Depresja jesienna: co musisz wiedzieć o jesiennej chandrze?
Depresja jesienna, znana również jako jesienna chandra, to powszechny problem, który dotyka wielu osób w okresie jesienno-zimowym. Jest to sezonowe zaburzenie afektywne, które objawia się smutkiem, brakiem energii i innymi symptomami depresji. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać pierwsze objawy depresji jesiennej oraz jak sobie z nią radzić.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl