Jak nauczyć się asertywności ?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak nauczyć się asertywności ?

Asertywność jest jedną z cech, którą łatwo można w sobie wykształcić. Nie rodzimy się asertywni, lub nie, chociaż oczywiście możemy mieć do tego wszelkiego typu predyspozycje. Asertywność pomaga w życiu, pozwala nam na kontrolowanie samych siebie, swoich wyborów i życia w ogóle.

Jest to postawa, w której doskonale potrafimy wyrazić swoje własne zdanie i wyrażać aktualnie odczuwanie emocje, nie boimy się ukazywać innym własnej postawy i chronić siebie w sytuacjach typowo społecznych. Ponieważ, jak zostało wspomniane, asertywność jest cechą, której można się nauczyć przedstawiamy kilka sposobów mogących w tym dopomóc.

Typowe cechy osób asertywnych

Warto przyjrzeć się temu, jakie cechy powinna posiadać osoba asertywna, a więc dzięki temu dowiedzieć się, co należy zmienić w swoim postępowaniu aby stać się osobą bardziej asertywną.

Cechy te to:

1. Odpowiednia samoocena – wiemy czego chcemy i kim jesteśmy

2. Potrafimy kontrolować swoje własne uczucia i potrzeby

3. Nie dajemy sobą manipulować, właśnie dzięki dwóm powyższym cechom – dobrej samoocenie i kontroli swoich uczuć oraz potrzeb

4. Jesteśmy osobami wrażliwymi, zarówno na innych ludzi, jak i na samych siebie – potrafimy współczuć, umiemy odróżnić dobro od zła

5. Autentyczność w zachowaniu – nigdy nie przedstawiamy postaw, które nie są odzwierciedleniem naszych poglądów i uczuć

6. Potrafimy odmawiać tak, aby nie zranić drugiej osoby, a jednocześnie nie być uległym

7. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach, przede wszystkim umiejętność wyrażenia krytyki czy poczucia winy bez jednoczesnego ranienia innych osób

8. Potrafimy określać własne oczekiwania i potrzeby oraz komunikować je innym

Jak stać się bardziej asertywnym?

Po poznaniu typowych cech i zachowania osoby asertywnej łatwiej odnaleźć w swoim zachowaniu oraz postawie pewne „braki”, które czynią nas bardziej uległymi innym. Dzięki powolnej poprawie niektórych z nich możemy stać się bardziej świadomi tego, co robimy, a przez to stać się bardziej odpornymi na manipulacje innych.

Istnieje wiele kursów, na które można się zapisać, aby odpowiednio bronić swoich racji i okazywać bardziej asertywną postawę. Warto jednak najpierw samemu nad tym popracować.

Zacząć można od przeczytania jednej z wielu pozycji książkowych dotyczących asertywnego zachowania, na przykład: „Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi” (A. Wróbel) czy „Asertywność. Sztuka umiejętnej stanowczości” (M. Hartley). Powodzenia!

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie