Kobieca dłoń zmienia głośność muzyki w aucie.
Canva

Robisz tak podczas jazdy? Uważaj…

Bezpieczeństwo na drodze, to kluczowa sprawa. Czasem pozornie niegroźną czynność może mieć negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu. W niektórych sytuacjach przepisy jasno określają, czego nie wolno robić. Są jednak zachowania, które szkodzą, chociaż się o tym nie mówi. Jak łączy się z tym słuchanie muzyki podczas jazdy?
Reklama

Słuchanie muzyki podczas jazdy — jak może wpłynąć na kierowcę?

Im głośniej jest słuchana muzyka, tym wolniejszy jest czas reakcji kierowcy. Jest to niebezpieczne, kiedy sytuacja na drodze zmienia się z minuty na minutę. Co ciekawe, również pole widzenia kierowcy jest… mniejsze podczas słuchania muzyki na pełnej głośności.

Czy za głośną muzykę w aucie można dostać mandat?

I tak i nie. Samo słuchanie muzyki podczas jazdy nie jest zabronione. Jednak jeśli utwory są odtwarzane zbyt głośno i przeszkadzają innym ludziom, policja ma prawo wystawić mandat za zakłócanie porządku.

Słuchanie muzyki podczas jazdy — czy rodzaj utworu jest ważny?

Tak, szybkie, rytmiczne kawałki sprawiają, że kierowcy są mniej ostrożni, popełniają więcej błędów i jeżdżą szybciej, bardziej brawurowo. Dotyczy to zwłaszcza… nastolatków.

Mężczyzna zmienia muzykę w aucie.
Canva

Czy muzyka zawsze wpływa na kierowcę?

Jeśli muzyka jest spokojna, nie pojawiają się w niej agresywne, gwałtowne dźwięki, to koncentracja kierowcy może się wręcz poprawić. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby dopasować wszystko do siebie. Jeśli ktoś nie lubi łagodnych utworów, lepiej niczego nie włączać.

Nie tylko kierujący autem muszą uważać na słuchanie muzyki podczas jazdy

Rowerzyście, a także osoby korzystające z hulajnóg (w tym elektrycznych) nie powinni zakładać słuchawek i słuchać przez nie niczego. Jeśli pojawi się jakiś problem, mogą nie usłyszeć, że dzieje się coś niepokojącego.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Zaparowane szyby w aucie
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wsiąść do samochodu i zobaczyć, że szyby są zaparowane? To frustrujące i może być niebezpieczne podczas jazdy. Zaparowane szyby w aucie mogą ograniczać widoczność i utrudniać koncentrację na drodze. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą Ci szybko i skutecznie pozbyć się tego problemu. W tym artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych porad, które pomogą Ci uniknąć zaparowanych szyb w aucie.
Koncerty w Polsce
Muzyczne imprezy przyciągają tłumy. To świetna rozrywka, a niekiedy spełnienie marzeń, by usłyszeć i zobaczyć na żywo swojego idola. Każdego roku odwiedzają nas światowi artyści. Występują, jako goście na muzycznych festiwalach, czy też specjalnie dla nich przygotowanych scenach w klubach, na stadionach i halach. Wiele koncertów jest niezwykle wyczekiwana, a bilety na nie sprzedawane w mgnieniu oka. Kto zagra w Polsce w 2023?
Zegarek z GPS dla dziecka zamiast telefonu!
Na pytanie o najpopularniejszy gadżet, z którego dziś korzysta praktycznie każdy, odpowiedź nasuwa się właściwie sama — większość z nas odpowie, że jest to telefon komórkowy. I myli się ten, kto uważa, że smartfony cieszą się powodzeniem wyłącznie wśród dorosłych — nikogo z nas nie dziwi już przecież widok kilkulatka z komórką w dłoni. Warto jednak zastanowić się, czy podarowanie maluchowi telefonu, oprócz wygody związanej z możliwością pozostawania w stałym kontakcie, nie przyniesie także negatywnych efektów, takich jak zbyt częste korzystanie z wszelkiego rodzaju aplikacji, czy uzależnienia od gier oraz samego urządzenia. Na szczęście jest na to sposób. Alternatywą dla smartfona jest zegarek GPS dla dziecka — smartwatch, który umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych, a także pozwala na lokalizowanie kilkulatka w dedykowanej aplikacji.
Reklama
Reklama
Reklama