Masz skórę wrażliwą? Poznaj podstawowe zasady jej pielęgnacji!
Skóra wrażliwa charakteryzuje się tym, że nawet najmniejszy powiew wiatru, czy kropla detergentu, spowodować mogą, że twoja cera zacznie się czerwienić, swędzieć czy pękać. Jak to zmienić? Wystarczy kilka sprawdzonych sposobów.
Reklama
Poznaj oblicze skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa to taka, która reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Mróz, wiatr, czy słońce potrafią nieźle ją podrażnić. Źle dobrany kosmetyk, zbyt długi kontakt z detergentem - a twoja wrażliwa skóra już staje się mocno czerwona. Podrażnieniu zwykle towarzyszą uczucie świądu i ściągnięcia, które aż proszą się o łagodzący krem czy maskę do twarzy. Tyle, że pielęgnacja skóry wrażliwej nie zawsze jest taka prosta. Oprócz typowej suchości, czy łuszczenia się, zwykle współwystępują również objawy dodatkowych schorzeń dermatologicznych: atopowego i łojotokowego zapalenia skóry, czy trądziku różowatego. Na te wszystkie dolegliwości pomóc może tylko kompleksowa i dobrze zaplanowana przez dermatologa kuracja. Jednak już dziś możesz podjąć pewne kroki, które wspomogą regenerację skóry wrażliwej i poprawią jej wygląd.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Jeśli chcesz, aby twoja wrażliwa skóra się wyciszyła, odzyskała normalny koloryt i przestała reagować nadmiernie na każdą zmianę temperatury otoczenia, wprowadź metodę 5 kroków. Każdego dnia odhacz w kalendarzu, czy wykonałaś każdą z podanych niżej czynności i sprawdź rezultaty kuracji po miesiącu. Na pewno zauważysz różnicę w wyglądzie i zachowaniu swojej delikatnej skóry.
Myj tak, by utrzymać prawidłowe ph.
Twoja delikatna skóra jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zmiany w otoczeniu. Także nagła zmiana ph powoduje zaburzenia jej funkcjonowania i prowadzi do osłabienia naturalnych mechanizmów obronnych. Wystarczy, że odruchowo umyjesz dłonie zwykłym mydłem, które ma odczyn zasadowy, by twoja skóra zaczęła cierpieć męki.
Zanim odbuduje z powrotem naturalny płaszcz ochronny minie od 2 do 6 godzin. W tym czasie wszelkiego rodzaju zarazki, grzyby i bakterie mogą się mnożyć bez przeszkód i wnikać w głąb skóry. Chyba domyślasz się, jak szkodzi to twojej delikatnej skórze. Czym więc myć skórę wrażliwą? Najlepiej mydłami dermatologicznymi i hipoalergicznymi emulsjami.
Stosuj kosmetyki nawilżające
Podstawowym problemem skóry wrażliwej jest jej przesuszenie. To ono sprawia, że masz uczucie ściągnięcia, a skóra w dotyku jest szorstka. Aby poprawić wygląd oraz kondycję wrażliwej skóry, niezbędne jest sięgnięcie po kosmetyki z dużą zawartością mocznika czy kwasu hialuronowego, które nawilżą naskórek od środka i nadadzą mu jedwabistości.
Ponadto istotne jest wzmocnienie bariery ochronnej skóry poprzez dostarczenie jej dobrej jakości lipidów pochodzących np. z wosków, masła shea czy olejów typu makadamia. Dzięki nim woda przestanie nadmiernie parować z naskórka i będzie miękka w dotyku. Przestanie być również tak wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, gdyż zostanie dobrze uszczelniona.
Pamiętaj o witaminach
Pielęgnacja skóry wrażliwej polega również na jej wzmocnieniu. Dlatego nie żałuj jej witamin i mikroelementów. Dzięki nim delikatna skóra będzie lepiej funkcjonować. Witamin możesz dostarczać jej nie tylko w pożywieniu. Również dobrej jakości maski o działaniu nawilżającym posiadają w swoim składzie witaminy.
Bardzo korzystna, jeśli chodzi o nawilżanie i regenerację naskórka, jest witamina B3, którą znajdziesz np. w masce mineralnej Vichy.
Chroń się przed słońcem
Nawet nie masz pojęcia, jak słońce może zniszczyć ci skórę. Szkodliwe promienie UV potrafią ją nie tylko wysuszać, lecz również przyczyniają się do jej zbyt szybkiego starzenia się. Jeśli nie chcesz, by w wyniku nieostrożnego opalania twoja skóra wrażliwa zaczęła pękać i wyglądać jak wysuszony wiór, zastosuj kremy z filtrem. Pamiętaj, aby ich faktor był dostatecznie wysoki, a aplikacja kremu ponawiana była co najmniej co kilka godzin. Tylko w ten sposób ochronisz swoją wrażliwą skórę i sprawisz, że nie będzie cały czas podrażniania przez promienie słoneczne.
Źródło zdjęcia: shutterstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Przesuszona skóra - przyczyny i skuteczne metody nawilżania
Czy Twoja skóra często jest sucha, szorstka i napięta? Jeśli tak, prawdopodobnie masz do czynienia z przesuszoną skórą. Przesuszenie skóry może być wynikiem wielu czynników, takich jak niska wilgotność powietrza, częste mycie, używanie agresywnych produktów kosmetycznych lub genetyczne predyspozycje. Dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować i nawilżać przesuszoną skórę, aby przywrócić jej zdrowy i promienny wygląd.
Nużeniec - jakie są objawy i jak go skutecznie zwalczyć?
Jeśli masz problemy z cerą i oczami, możliwe, że jesteś zarażona nużeńcem. Ten pasożyt, znany również jako nużyca, może powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Jednak nie martw się, istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc Ci pozbyć się tego pasożyta. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda nużeniec, jakie są jego objawy, a także jak skutecznie go zwalczyć przy użyciu naturalnych metod.
Moczenie nóg w skrzypie polnym
Moczenie nóg w skrzypie polnym to skuteczny sposób na wiele dolegliwości, takich jak nadmierna potliwość, stany zapalne, obrzęk oraz infekcje paznokci i skóry stóp. Jest to naturalne i łagodne rozwiązanie, które przynosi natychmiastową ulgę. W tym artykule dowiesz się, jak przygotować leczniczą kąpiel na bazie skrzypu polnego, jak często powtarzać ten zabieg, jakie są skutki uboczne oraz przeciwwskazania.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl