Dlaczego pierwszego dnia wiosny topi się Marzannę?
Udostępnij Google News
Psychologia

Dlaczego pierwszego dnia wiosny topi się Marzannę?

21 marca, pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, zwyczajowo w Polsce topi się Marzannę. Skąd wziął się ten zwyczaj i co oznacza?

Zwyczaj topienia Marzanny pochodzi z kultury słowiańskiej. Pierwotnie topiono ją w słowiańskie Jare Święto (obrzęd związany z zakończeniem zimy i powitaniem wiosny), dopiero współcześnie zwyczaj zaczął być praktykowany pierwszego dnia kalendarzowej wiosny czyli 21 marca.

Marzanna to słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, ale tak samo nazywa się też kukłę, która ja przedstawia. Słowianie topili Marzannę wraz z końcem zimy, wierzono, że jej utopienie spowoduje nadejście wiosny. Kukłę Marzanny wykonywano ze słomy, następnie owijano ją białym płótnem i zdobiono wstążkami i koralami. Według tradycji najpierw z Marzanną po całej wsi przechadzały się dzieci, dopiero zaś wieczorem kukła przechodziła w ręce młodzieży, która wyprowadzała ją ze wsi, podpalała i ostatecznie topiła w wodzie.

Zwyczaj topienia Marzanny jest w kulturze słowiańskiej wyjątkowo silny. Chrześcijaństwo przynajmniej od XV wieku próbowało zakazać zwyczaju topienia Marzanny, bezskutecznie.

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie