Najlepsze materace - przegląd

Najlepsze materace - przegląd

Statystycznie w łóżku spędzamy ponad 1/3 swojego życia. To właśnie tam regenerujemy nasz organizm po intensywnym dniu. Jak to jest, że niektórzy odczuwają niesamowity komfort nawet po krótkiej drzemce, a inni nie mają podobnych odczuć w ciągu całego życia? Czy to nie wina źle dobranego materaca?

Higiena w nieco innym wydaniu

Zanim zaczniemy oglądać w sklepie odpowiednie dla siebie materace, warto byłoby upewnić się wcześniej, czy stosujemy się do zasad zdrowego snu. Dobrze jest wpoić sobie pewne nawyki, ponieważ nawet najwygodniejsze łóżko może nie pozwolić się nam w pełni wyspać. Higiena snu to nic innego jak zbiór pewnych zasad związanych z naszymi codziennymi nawykami zorientowany na osiągnięcie jak najlepszego rezultatu, czyli pełni zrelaksowania po wybudzeniu. Coś, co mogłoby wydawać się czymś oczywistym, nie dla każdego jest proste to zrealizowania.

Przede wszystkim istotne jest to, by łóżko służyło nam tylko do spania. Nie powinniśmy na nim przesiadywać w ciągu dnia, kiedy jest to niepotrzebne. Sam proces zasypiania nie powinien być w żaden sposób wymuszony, tylko naturalną koleją rzeczy. Z zasięgu wzroku w sypialni z pewnością powinien zniknąć zegar, niepotrzebnie ponaglający w razie przebudzenia w środku nocy.

Nie sposób nie skojarzyć dobrego snu z aktywnością fizyczną. Człowiek zmęczony nie ma na ogół żadnego problemu z zaśnięciem. Odpowiednia, nieprzerwana i co najmniej trwająca 30 minut dawka ruchu jest wskazana najpóźniej do 3 godzin przed pójściem do łóżka. Im bliżej tej pory, tym należy powstrzymywać się od innych zajęć takich jak spożywanie pokarmu, oglądanie telewizji, czy rozmowa przez telefon. Dobrze byłoby również ograniczyć w pomieszczeniu, w którym się przebywa wieczorami ilość światła, by organizm zaczął na czas wytwarzać odpowiednią ilość melatoniny.

Stosując się do zasad higieny snu, można sprawić, że każda drzemka będzie dla nas bardzo przyjemnym doświadczeniem. Oczywiście poza tym trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden, bardzo istotny szczegół. Są to materace, na których kładziemy swoje ciało na kilka lub więcej godzin. Niektóre zapewniają niebywały komfort, inne natomiast nie dają nawet namiastki tego uczucia. Czym kierować się przy wyborze wkładu do własnego łoża?

Komfort na pierwszym miejscu

Polacy przyzwyczajeni do wynalazków z poprzedniej epoki w wielu przypadkach nie mieli dotychczas okazji spać na materacach z prawdziwego zdarzenia. Składane kanapy, fotele, czy sofy służyły im do spania przez wiele lat, nie czyniąc odpoczynku po całym dniu zbyt przyjemnym. Kiedy pojawiła się możliwość zakupu osobnego stelażu i wkładu, wiele osób postanowiło przeprowadzić sypialnianą rewolucję.

Ogromny wybór towarów dostępnych na rynku nie zawsze jest ułatwieniem dla konsumenta niemającego zbytniego rozeznania w danej kategorii. Stosowanie się wyłącznie do rad sprzedawcy niekoniecznie musi być właściwe, ponieważ nie zna się jego intencji, a poza tym gusta bywają zupełnie różne i należy mieć tego pełną świadomość. Te same materace niesamowicie wygodne dla jednych osób, innym mogą sprawiać dyskomfort na tyle duży, że ciężko będzie im zmrużyć oczy. Wbrew pozorom problem w tym przypadku nie stanowi wcale sama jakość produktu. Wystarczy niewłaściwy stopień twardości podłoża i już zaczynają się problemy, których to nie da się w prosty sposób rozwiązać, ponieważ senne przyzwyczajenia ciężko jest zmienić na pstryknięcie palcem.

Obecnie w sprzedaży dostępne są różnego typu materace, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także wypełnieniem. Pierwsze z nich, a mianowicie bonellowe, to te złożone z wielu sprężyn. To klasyczne rozwiązanie ma jednak jedną, ale jakże poważną wadę. Nacisk na jedną sprężynę powoduje uginanie sąsiednich, co wpływa niekorzystnie na kształt powierzchni, na której śpimy. Problem ten został rozwiązany w przypadku materaców kieszeniowych, jednak zostało to okupione wyższą ceną, stąd niekoniecznie są one brane pod uwagę przy zakupie przez wielu konsumentów. Mogą oni wybierać także spośród dwóch innych rozwiązań. Pierwsze nich to materace kauczukowe, nadające się idealnie np. dla alergików. Ponadto w sklepach znajdziemy także podłoża wykonane z pianki. Te różnią się od siebie tak diametralnie, że warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu.

Liczy się przede wszystkim wnętrze

Na przykładzie oferty amerykańskiego producenta materaców, jakim jest Tempur, można dostrzec to, że pianka wypełniająca je może być diametralnie różna. Dodatkowo, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że mają one akredytację NASA i otrzymały certyfikat Fundacji Kosmicznej, wiemy, że mamy tu do czynienia z czymś jednym w swoim rodzaju.

Innowacyjny materiał Tempur® staje się miękki dokładnie tam, gdzie chciałaby osoba śpiąca, pozostając przy tym odpowiednio twardym w pozostałych miejscach. Dopasowuje się zarówno do temperatury oraz do kształtu ciała, wpływając tym samym pozytywnie na sen. Wysokiej jakości materace wyróżnia też niebanalny design. Sam pokrowiec nie dość, że prezentuje się w takim przypadku nadzwyczaj ciekawie, jest w pełni zdejmowalny. Dzięki temu można go regularnie prać, żeby wciąż był świeży i wolny od zarazków.

Im lepszy produkt, tym na dłużej powinien on nam wystarczyć. Ta maksyma faktycznie sprawdza się w przypadku, gdy spojrzymy na materace firmy TEMPUR. Sam producent udziela na nie 10 lat gwarancji i gwarantuje, że przez cały ten czas będą one miały zachowane co najmniej 95% pierwotnej wysokości, bez żadnych zgłębień i zmian kształtu. Więcej szczegółów na ten temat oraz szczegółowe informacje dotyczące całej oferty amerykańskiej marki a można zaczerpnąć na stronie producenta.

Podejmowane przez nas wybory mają istotny wpływ na jakość naszego życia. Zdrowy i spokojny sen przekłada się na kolejny udany dzień. Żeby wszystko poszło po naszej myśli, trzeba poza odpowiednimi nawykami pamiętać o doborze materaca wedle własnych upodobań. Warto postawić na jakość, by każdej nocy układać się do łóżka nie z przymusu, a dla zasłużonego w pełni relaksu, na który zasługujemy przecież wszyscy bez wyjątku.

Udostępnij artykuł