Jak bezpiecznie się opalać? – 12 rad

Jak bezpiecznie się opalać? – 12 rad

Bezpieczne opalanie to temat wychodzący na wierzch przy każdym lecie. Warto już dziś przygotować się na te cieplejsze dni i pomyśleć o tym jak bezpiecznie się opalać. Słońce jest dla nas niezwykle ważne – pomaga wytwarzać w naszym organizmie witaminę D chroniącą kości. Bez działania słońca nasz organizm nie potrafi jej sam zsyntezować. Nie można go więc unikać, ale z drugiej strony nie warto również wystawiać się na dłuższe działanie promieni słonecznych.
Reklama

A przynajmniej powinnyśmy wtedy pamiętać o kilku pomocnych radach:

1.Opalajmy się po godzinie trzynastej, nigdy nie róbmy tego przed południem (godzina 9:00 – 12:00) ze względu na bardzo silne promieniowanie w tym okresie 2. Nie zapominajmy nigdy o nakryciu głowy, które może ustrzec nas od udaru słonecznego 3. Aby chronić nasze oczy zakładajmy specjalne okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami. Niestety niektóre okulary tylko noszą taką nazwę, a tak naprawdę bardziej mogą szkodzić naszym oczom niż pomagać – trzeba pamiętać o tym, żeby dobrze je sprawdzić przed zakupieniem 4. Przed opalaniem nie używajmy kremów zawierających witaminy A i C ponieważ ich działanie w starciu z promieniowaniem słonecznym może przyczynić się do powstawania podrażnień skóry 5. Powinnyśmy odstawić przed opalaniem także wszystkie inne kosmetyki zawierające alkohol – to także prowadzi do powstawania podrażnień skóry 6.
Reklama
Podczas pierwszej kąpieli słonecznej nie przebywaj na słońcu dłużej niż 15-20 minut – dawkuj sobie tą przyjemność i pozwól przyzwyczaić się swojemu ciału do słońca 7. Jeśli stosujesz środki antykoncepcyjne pamiętaj, że w połączeniu z opalaniem mogą one powodować przebarwienia skórne 8. Używaj filtrów i kremów do opalania, które ochronią Cię przed promieniowaniem UV 9. Nie należy opalać zmian skórnych oraz znamion – jest to najwyższy stopień ryzyka powstawania raka skóry, czerniaka 10. Jeśli przyjmujemy dziurawiec albo inne preparaty z nim związane nie wolno nam się opalać – uczula on na słońce 11. Należy pić jak najwięcej wody 12. Jeśli po opalaniu zauważysz jakieś zmiany na swojej skórze w postaci znamion – bezzwłocznie udaj się do lekarza
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama