Jak pozbyć się plam po napojach?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak pozbyć się plam po napojach?

Jednymi z najczęstszych plam, które zdarzają się w naszych domach są te powstałe na skutek rozlania się różnych napojów. Czasami wydaje się, że biały obrus zalany barszczem, albo bluzka z plama po winie czy coli są nie do odratowania. Jak się jednak okazuje na każdą plamę jest jakiś sposób, trzeba go tylko znać.

Czerwone wino

Nie ma eleganckiego przyjęcia bez lampki czerwonego wina. Niestety bardzo często przyjęcia i spotkania towarzyskie przy kieliszku wina kończą się koszmarnymi plamami, które trudno sprać. Aby nie spisać bluzki czy obrusa na straty trzeba działać szybko i metodycznie. Jeśli poplamisz tkaninę winem, posyp plamę solą, sodą lub proszkiem do pieczenia.

Poczekaj, aby płyn je wchłonął, a następnie wypłucz pod zimną wodą i wypierz z dodatkiem delikatnego detergentu. Barmani do pozbycia się uciążliwej plamy z czerwonego wina, polecają białe wino. Plamę z czerwonego wina należy polać winem białym, odczekać 15 minut i spłukać ciepłą wodą.

Soki owocowe

Plamy po sokach owocowych to zmora wszystkich mam. Szczególnie uzdolnione w kierunku eleganckiego plamienia ubranek są najmłodsze pociechy, które dopiero opanowują trudną umiejętność jaką jest picie z kubeczka. Jeśli sok poplami najładniejsze ubranko, wtedy należy zamoczyć plamę w kwaśnym mleku, a następnie wyprać ubranko ręcznie.

Herbata

To jedne z najpopularniejszych napojów, którym raczą się zarówno dzieci jak i dorośli. Jeśli zdarzy się plama z herbaty, to nie trzeba panikować. Świeżą plamę po herbacie polej wodą utlenioną i wypierz. Jeśli już zdążyła wyschnąć, wtedy natrzyj ją szarym mydłem a następnie wypierz w proszku.

Kawa

Plamy z kawy to powszechny problem. Dość trudno się ich pozbyć, ale dla chcącego nic trudnego. Jeśli na obrus wyleje Ci się kawa, to namocz zabrudzoną tkaninę w occie. Jeśli plama jest bardzo mocna przygotuj roztwór octu, 3 części octu 1 część zimnej wody, namocz w nim tkaninę i zostaw na całą noc, a następnie wypierz. Pamiętaj, żeby nie prać plam z kawy mydłem, ponieważ utrwala ono zabrudzenia.

Kakao

Plamy z kakao to częste pamiątki po śniadaniu przedszkolaków i uczniów. Zamiast się martwić, że trudno będzie się ich pozbyć, potraktuj je od razu zimną wodą, a potem wypierz w wodzie z dodatkiem soli. Możesz być pewna, że po plamach nie zostanie śladu.

Warto wiedzieć!

Większość z nas żyje w przekonaniu, że plamy najlepiej pozbyć się za pomocą gorącej wody. Niestety to najczęściej popełniany błąd. Należy pamiętać, że na większość plam gorąca woda działa w sposób odwrotny do zamierzonego. Może się zatem zdarzyć, że zamiast pozbyć się plamy jeszcze ją utrwalisz.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie