Odmieniony styl skandynawski, czyli jakie są wnętrza hygge i lagom?

Odmieniony styl skandynawski, czyli jakie są wnętrza hygge i lagom?

Duńska filozofia hygge zdążyła się już nieźle zadomowić we wnętrzach, ale lagom dopiero wchodzi do aranżacji wnętrz. Czym różnią się te odmiany stylu skandynawskiego i jak wyglądają we wnętrzach?
Reklama

Nieśmiertelny styl skandynawski?

Wnętrza w stylu skandynawskim utrzymują swoją popularność już od wielu lat. I choć mogłoby się wydawać, że żaden trend nie jest w stanie przetrwać tak długo, nic nie zapowiada by szał na inspiracje z północy miał się skończyć! Charakterystyczne białe meble i ściany to baza, z której można wyjść do wielu ciekawych aranżacji wnętrz, dlatego styl skandynawski można już z powodzeniem zaliczyć do nieśmiertelnej klasyki. Wygląda bowiem na to, że aranżacje mieszkań i domów w stylu skandynawskim zyskują coraz więcej zwolenników. Co więcej, rośnie też ilość dodatków i sklepów specjalizujących się w dekoracjach dopasowanych do tego stylu.

 Styl skandynawski może być hygge, czyli relaksujący

Niemal każdy słyszał już o hygge – duńskiej filozofii spokojnego i szczęśliwego życia, która może sięgać niemal każdego aspektu codzienności. W dużym skrócie, hygge łączy się z trendem slow life – oba namawiają do tego, by zwolnić tempo i zadbać o siebie, zrelaksować się. We wnętrzach hygge to przede wszystkim dopełnienie klasycznych elementów stylu skandynawskiego tym, co ma sprawić, że aranżacja stanie się jeszcze bardziej przytulna i relaksująca.
Reklama
Hygge stawia więc na naturalne materiały i delikatne nawiązania do retro. Meble, podłogi i blaty częściej niż białe są wykonane z naturalnego drewna w ciepłym odcieniu (np. buk, klon, wiśnia czy olcha). Podczas dekorowania wnętrza w stylu skandynawskim hygge powinno się stosować miękkie tkaniny, wełny i plecionki, a także sztuczne futra i puszyste dywany. Mile widziane są wzory w kratę i tradycyjne, regionalne zdobienia.
Study Room With Hammock
White cozy study room with white desk and hammock with pillows
Styl skandynawski w klasycznym wydaniu jest dość minimalistyczny, natomiast jego odmiana hygge pozwala na wprowadzenie nawet dużej ilości ozdób i dekoracji.
Reklama
Najważniejsze jest by służyły relaksowi i przyjemności. Dlatego popularnymi dodatkami są:
  • dekoracyjne lampy o ciepłej barwie światła,
  • świece i lampiony,
  • ramki na zdjęcia,
  • wzorzyste poduszki i puszyste koce.
Still life details, cup of tea on retro vintage wooden tray on a

Lagom – styl skandynawski w wersji minimum

W zupełnie przeciwnym kierunku skłaniają się aranżacje wnętrz w stylu lagom. Ten stosunkowo nowy trend to efekt połączenia stylu skandynawskiego z minimalistycznym. Tak jak prawdziwy styl minimalistyczny, lagom stawia na używanie naturalnych materiałów i wykorzystywanie w pełni ich dekoracyjnego potencjału.
Reklama
Dlatego prócz surowych drewnianych podłóg, we wnętrzach lagom, znajdziemy też np. ściany z odsłoniętą cegłą. W odróżnieniu od tradycyjnej wersji stylu skandynawskiego, w której cegła zostałaby pobielona lub zupełnie zamalowana, według estetyki lagom uważa się, że cegła jest dekoracją samą w sobie i nie wymaga ingerencji. Podobnie postępuje się z wieloma innymi materiałami.
Modern bedroom interior with a telescope in front of a large win
Wnętrza lagom są „w sam raz”, czyli w pomieszczeniach powinno być dokładnie tyle mebli i dodatków, ile jest potrzebne do codziennego życia. Ozdoby w większości są uznawane za zbędne, unika się też dekoracyjnych mebli bez konkretnego przeznaczenia – np. gablotek i witryn na codzienną zastawę stołową czy małych stoliczków w salonie. Nie znaczy to jednak, że styl skandynawski lagom nie może być dekoracyjny! W aranżacjach rolę ozdób przejmują przedmioty codziennego użytku, np.:
  • poduszki we wzory z motywem roślinnym,
  • dekoracyjne pojemniki kuchenne,
  • ozdobne doniczki na kwiaty,
  • wzorzyste zasłony (również z motywami roślinnymi),
  • ramy luster.
Bright Mint Flat
Minimalist arrangement in trendy bright mint flat interior
Styl skandynawski pewnie jeszcze nie raz nas zaskoczy – nie tylko swoją nieśmiertelnością, ale też coraz to nowymi, ciekawymi odmianami!
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama