11 sposobów na zmeczone nogi
Udostępnij Google News
Zdrowie

11 sposobów na zmeczone nogi

W dzisiejszych czasach niezwykle rozpowszechnionymi problemami są otyłość, niezdrowy styl życia, brak aktywności fizycznej czy nieprawidłowe odżywanie. Wszystkie wymienione czynniki plus predyspozycje genetyczne sprzyjają występowaniu zmęczenia nóg. W wyniku zaburzeń hormonalnych pojawiających się w przebiegu menopauzy znacznie częściej przypadłość tą notuje się u kobiet niżeli u mężczyzn.

Przedstawiamy 11 sposób, która wspomogą was z walce z tą nieprzyjemną dolegliwością oraz w jej zapobieganiu:

1. Spożywanie dużych ilości wody – spożywanie dużej ilości płynów pomaga w usuwaniu tłuszczy oraz związków toksycznych poprzez nawadnianie ciała.

2. Stosowanie bogatej w błonnik diety – zaparcia oraz inne problemy jelitowe mają wpływ bezpośrednio na układ krążenia, u wielu osób mogą stanowić przyczynę występowania problemu ciężkości oraz zmęczenia nóg. Unikniemy tego stosując dietę bogatą w błonnik, który występuje w warzywach strączkowych, suszonych oraz świeżych owocach oraz zbożach.

3. Spanie z uniesionymi nogami –uczucie ciężkości i zmęczenia nóg spowodowane jest bardzo często nieprawidłowym krążeniem krwi, polecane jest więc spanie z lekko uniesionymi nogami (można podłożyć pod nie poduszkę), innym sposobem poprawienia krążenia podczas snu jest spanie na lewym boku.

4. Regularne ćwiczenia fizyczne – właściwe i zróżnicowane ćwiczenia fizyczne wykonywane regularnie przyczyniają się do wzmocnienia i utrzymania właściwego przepływu krwi w mięśniach, które się ćwiczy. W przypadku występowania zmęczenia nóg poleca się pływanie, jazdę na rowerze, intensywne spacery oraz bieganie.

5. Noszenie wygodnych ubrań – ciasne, krępujące ruchy, przesadnie obcisłe ubrania mogą ograniczać przepływ krwi, powodując obrzęki i uczucie zmęczenia nóg. Ubrania powinny być odpowiednio luźne i przewiewne.

6. Odpowiednio dobrane obuwie – obuwie całkowicie zabudowane lub na wysokim obcasie sprzyja pojawianiu się zmęczenia nóg. Zaleca się wybieranie butów na optymalnym obcasie o wysokości 2 centymetrów, który umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała.

7. Zimny prysznic – latem upalne temperatury powodują pogorszenie krążenia krwi, aby temu przeciwdziałać warto wziąć prysznic w czasie którego na przemian polewamy się zimną i chłodną wodą. Nasze ciało się odpręży i zniknie uczucie ciężkości i zmęczenia nóg.

8. Przywrócenie równowagi hormonalnej – problem zmęczonych nóg pojawia się bardzo w wyniku zmian hormonalnych w okresie menopauzy, dlatego warto skontaktować się z lekarzem lub poprosić o pomoc farmaceutę i zastosować preparat, który pomoże nam wyrównać poziom hormonów, których brak spowodował pogorszenie naszego samopoczucia.

9. Odpowiednia postawa ciała – każdemu dziecku od najmłodszych lat powtarzamy „nie garb się”. Dotyczy to również dorosłych, ponieważ nieprawidłowa postawa ciała może powodować szeroki zakres nieprzyjemnych skutków dla naszego zdrowia. Powinniśmy poruszać się z wyprostowaną sylwetką i w miarę możliwości nie przebywać przez bardzo długi czas w jednej pozycji.

10. Relaks – odpoczynek i oddanie się ulubionym czynnościom jak czytanie książki czy praca na działce z pewnością pomogą w uspokojeniu nerwów i oderwaniu się od stresującej codzienności, która może powodować dolegliwości psychiczne jak i fizyczne. Jeśli chcemy uniknąć zmęczenia nóg oraz innych dolegliwości pamiętajmy o odpoczynku.

11. Masaż – ukojeniem dla nóg po całym dniu jest masaż okrężnymi ruchami, od stóp ku mięśniom od. Nogi są podporą całego ludzkiego ciała, dlatego szczególnie należy o nie dbać.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie