Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i zdobyć nowych znajomych ?
Udostępnij Google News
Psychologia

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie i zdobyć nowych znajomych ?

Zmieniając miejsce zamieszkania, pracy czy nauki musimy znaleźć jak najszybciej wspólny język z innymi ludźmi w naszym otoczeniu. Każdy chce być lubiany i akceptowany w grupie. Strach przed nowością, przed nowymi osobami i znajomościami nie jest nikomu obcy. Każdy odczuwa go jednak na swój sposób. Jednych motywuje on do działania, drugich wygasza. Jak więc poradzić sobie w całkiem nowej sytuacji?

Higiena osobista kluczem do sukcesu

Ludzie lubią przebywać wśród czystych i pachnących osób. To może brzmieć trywialnie, ale nierzadko higiena, a raczej jej brak, stwarza duży problem w kontaktach. Przede wszystkim trzeba zadbać o zdrowy, świeży uśmiech. Warto nosić przy sobie miętówki lub gumy do żucia. Dobrze jest używać także antyperspirantów i dezodorantów zapachowych. Uratują w każdej stresującej sytuacji.

Dress code – przyciągaj spojrzenia innych

Jeśli stanowisko tego nie wymaga, można odrzucić typowy dress code i zaprezentować się z innej strony. Nie trzeba być super zabawnym, rozmownym, czy otwartym – jeśli po prostu nie posiada się tych cech. W zamian można założyć przyciągającą wzrok, zabawną, kolorową koszulkę – a wszyscy dookoła na pewno zwrócą na ciebie uwagę. Wystarczy komentarz jednej lubianej osoby w towarzystwie, a reszta podłapie temat. Będziesz już „ich” człowiekiem.

Wiedza o świecie, czyli small talk w pigułce

Każde spotkanie towarzyskie = rozmowa, czy to zaplanowane czy przypadkowe – ot, spotykamy kolegę z pracy przy maszynie z kawą, czy nowych kolegów ze studiów przed salą wykładową. Czasami po wymianie paru zdań następuje ta znajoma, dziwna, niezręczna cisza… Właśnie dlatego zawsze warto mieć coś ciekawego do powiedzenia. Orientowanie się w tematach ogólnych jest świetną przepustką do tego, by ludzie zaczynali spoglądać na ciebie jako na kogoś wykształconego i obeznanego w świecie. To właśnie zwykła rozmowa ukazuje słabości i mocne strony innych. Najlepiej pokazać się więc z tej najlepszej strony. Warto śledzić codzienną prasę czy nowinki, a ten sposób nigdy nie być „poza” tematem.

Twoja mowa ciała cię zdradza

Zapanowanie nad swoimi odruchami to podstawa. Każdy ruch może podświadomie zostać odebrany przez rozmówcę i pokazać nasz strach, niewiedzę, skrępowanie, brak pewności siebie itd..

Jak więc trzeba się zachowywać?

Siedzieć prosto, nie garbić się. Ręce w kieszeniach mogą ukazać lekkie lekceważenie, ale wystające kciuki świadczą już o dużej pewności siebie. Założone ręce to zamknięcie się na innych, również skrzyżowane nogi wysyłają ten sam sygnał. Odwracanie wzroku pokazuje, że coś chcemy ukryć, lub nie chcemy się otwierać przed innymi.

Wśród przyjaciół bądź sobą

Przyjaciół zdobywa się mową, gestem i spojrzeniem. Na początku. Później wszystko zostaje między nami i w grupie znajomych. Pierwsze parę minut znajomości może jednak zadecydować o tym, czy kiedykolwiek rozmówca będzie dla nas kimś bliższym. Dlatego warto starać się w tej materii, słuchając nawet najprostszych rad.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie