Jak nauczyć dziecko porządku?
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak nauczyć dziecko porządku?

Bałagan w dziecięcym pokoju, u nastolatka… Oczywiście, że tak. Dzieci to żywe złoto, wszędzie ich pełno, poznają świat poprzez zabawę, a w wieku dojrzewania kreują przestrzeń wokół siebie zgodnie z własnymi odczuciami i potrzebami.

My rodzice, również gdy byliśmy mali a potem mieliśmy naście lat otaczaliśmy się bałaganem.Gdy dorośliśmy przyszedł czas na poukładanie życia i wszelkich otaczających nas spraw, w tym również zaprzestanie robienia strasznego bałaganu dookoła.

Pokój dziecięcy

Małe dziecko jest ciekawe świata, często zmienia zdanie i chce na przemian bawić się różnymi zabawkami. Tak więc podczas wesołych harcy na podłodze jego pokoju lądują najczęściej wszystkie zabawki jakie tylko znajdują się w pokoju. Z całą pewnością nic nie zdziałamy krzykiem, groźbami czy karami.

Dziecko należy poprosić aby zrobiło porządek i dać dobry przykład proponując pomoc i sprzątając razem z nim. Nigdy jednak nie możemy się zgodzić na sytuację, że maluch nagle przerywa sprzątanie i zaczyna się bawić jedną z zabawek. Musimy wytłumaczyć szkrabowi, że teraz jest czas na sprzątanie i musi pomóc mamie bo to jego zabawki.

Aby sprzątanie nie było zbyt monotonne i długie. Najlepiej podzielić zabawki na kategorie – samochody, lalki, drobne, klocki itp. I na każdą z nich przygotować osobny pojemnik, najlepiej każdy w innym kolorze. Dziecko będzie wrzucać odpowiednie zabawki do konkretnych pudeł. Nauczy się porządku, a sprzątanie takie może również stanowić niezłą zabawę.

Świat nastolatka

Z całą pewnością nie należy zmuszać dziecka do sprzątania. Ona samo powinno dojść do wniosku że nadszedł czas aby to zrobić. Warto również pamiętać, że nastolatki bardzo walczą o swoja prywatność, dlatego w jego pokoju, który jest niejako „jego terytorium” powinien samodzielnie decydować o przestrzeni – mama nie tu nie sprząta. Poczuje się w ten sposób doroślej, odpowiedzialnej, odniesie również wrażenie większego zrozumienia i poszanowania jego osoby i zdania.

Można zapowiedzieć dziecku np. że od dnia dzisiejszego rodzice nie mieszają się do porządków w jego pokoju, że ma zadbać o to samodzielnie, również w kwestii przynoszenia i wynoszenia naczyń. Wystrój pokoju dorastającego młodego człowieka, również powinien w pełni zależeć od niego, daj mu wolną rękę i zainteresuj się dlaczego właśnie takie elementy mu odpowiadają. Jeśli pojawi się u ciebie chwila słabości i zwątpienia pomyśl jak wyglądał twój pokój w czasach młodości.

Marta

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie