Jak odpowiadać na trudne pytania dziecka?

Jak odpowiadać na trudne pytania dziecka?

Rozpoczynając trudną i wymagającą rolę rodzica musimy liczyć się z tym, że mały człowiek, który dzięki nam poznaje świat i stopniowo dorasta to właśnie do mamy i taty przyjdzie zapytać : „ skąd się biorą dzieci”.
Najważniejsze żeby możliwie jak najwcześniej przedyskutować z partnerem co odpowiadać dziecku w konkretnym wieku na krępujące pytania, żeby nie okazało się, że każde z rodziców ma inną „teorię” na ten sam temat, ponieważ możemy namieszać dziecku w głowie.

Wiek dziecka

Nasza odpowiedź powinna być w pełni uzależniona od wieku malucha i tego ile jest w stanie zrozumieć i jaka informacją będzie dla niego wystarczająca. Z całą pewnością jeśli pytanie padnie z ust trzylatka zadowoli się on wiadomością że wyszedł z brzuszka mamy, Pięciolatek może wymagać bardzie dogłębnych wyjaśnień można więc przykładowo powiedzieć, że jak rodzice się przytulali to tatuś zasiał mamie w brzuszku nasionko i urósł z tego dzidziuś. Z kolei już dwa lata później gdy nasza pociecha będzie miała siedem lat możliwe, że zechce powiedzieć się więcej . Wtedy można powiedzieć, że chłopcy mają penisy (siusiaki) a dziewczyny pochwy (dziurki) i że jeśli nasienie połączy się z jajeczkami mamy to powstaje zarodek, który rośnie przez 9 miesięcy a następnie rodzi się maleństwo.

Odpowiednie nazewnictwo

Przygotowując się wspólnie z partnerem na „trudne pytania” warto również z góry ustalić jak będziemy nazywać poszczególne części ciała mężczyzny i kobiety. Czy używamy właściwej terminologii – penis, pochwa czy też np. siusiak itp. Można oczywiście od początku mówić tak jak jest to od strony medycznej, można również wprowadzić odpowiednie nazewnictwo z czasem. Warto jednak przyzwyczaić dziecko do odpowiednich określeń, dlatego że prawdopodobne w późniejszym czasie w mniejszym stopniu będzie się krępowało nazywać swoje intymne części ciała i zgłaszać nam wszelkie problemy i dolegliwości ich dotyczące, które mogą pojawić się np. w wieku dorastania. Marta
Udostępnij artykuł