Jak odpowiadać na trudne pytania dziecka?
Rozpoczynając trudną i wymagającą rolę rodzica musimy liczyć się z tym, że mały człowiek, który dzięki nam poznaje świat i stopniowo dorasta to właśnie do mamy i taty przyjdzie zapytać : „ skąd się biorą dzieci”.
Reklama
Najważniejsze żeby możliwie jak najwcześniej przedyskutować z partnerem co odpowiadać dziecku w konkretnym wieku na krępujące pytania, żeby nie okazało się, że każde z rodziców ma inną „teorię” na ten sam temat, ponieważ możemy namieszać dziecku w głowie.
Wiek dziecka
Nasza odpowiedź powinna być w pełni uzależniona od wieku malucha i tego ile jest w stanie zrozumieć i jaka informacją będzie dla niego wystarczająca. Z całą pewnością jeśli pytanie padnie z ust trzylatka zadowoli się on wiadomością że wyszedł z brzuszka mamy, Pięciolatek może wymagać bardzie dogłębnych wyjaśnień można więc przykładowo powiedzieć, że jak rodzice się przytulali to tatuś zasiał mamie w brzuszku nasionko i urósł z tego dzidziuś. Z kolei już dwa lata później gdy nasza pociecha będzie miała siedem lat możliwe, że zechce powiedzieć się więcej . Wtedy można powiedzieć, że chłopcy mają penisy (siusiaki) a dziewczyny pochwy (dziurki) i że jeśli nasienie połączy się z jajeczkami mamy to powstaje zarodek, który rośnie przez 9 miesięcy a następnie rodzi się maleństwo.Odpowiednie nazewnictwo
Przygotowując się wspólnie z partnerem na „trudne pytania” warto również z góry ustalić jak będziemy nazywać poszczególne części ciała mężczyzny i kobiety. Czy używamy właściwej terminologii – penis, pochwa czy też np. siusiak itp. Można oczywiście od początku mówić tak jak jest to od strony medycznej, można również wprowadzić odpowiednie nazewnictwo z czasem. Warto jednak przyzwyczaić dziecko do odpowiednich określeń, dlatego że prawdopodobne w późniejszym czasie w mniejszym stopniu będzie się krępowało nazywać swoje intymne części ciała i zgłaszać nam wszelkie problemy i dolegliwości ich dotyczące, które mogą pojawić się np. w wieku dorastania. MartaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Rozwój - pożegnanie ze smoczkiem
Opinie na temat korzystania ze smoczka, który dzieci nazywają w najróżniejszy sposób – ich „dyduś”, „dyn dyn”, „nioń” itp. są bardzo różne. Niektórzy rodzice postanawiają nigdy nie wprowadzać swoim maluchom tego uspokajacza. Argumenty przez nich stawiane opierają się przede wszystkim o dbanie o prawidłowy zgryz dzieci. Jeśli jednak pojawią się kolki bądź inne przyczyny płaczu u malucha często po niego sięgamy, gdyż to jedyna szansa aby dziecko się uspokoiło. Bo mimo naszych najszczerszych chęci mamy ograniczone pokłady cierpliwości i na nas rozpacz malucha również źle wpływa.
Skąd się biorą dzieci? Czyli jak odpowiadać na trudne pytania najmłodszych
Horrorem dla każdego młodego rodzica jest ten wiek dziecka, w którym buzia mu się nie zamyka, a wychodzą z niej samej trudne pytania, nawet te egzystencjalne, na które nie tyle, co nie znamy odpowiedzi, jak zwyczajnie – nie wiemy jak odpowiadać. Jednym z tych pytań jest kultowe już „skąd się biorą dzieci?” I owszem, pytanie to nie jest przereklamowane, prędzej czy później zada je każde dziecko.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl