Skąd się biorą dzieci? Czyli jak odpowiadać na trudne pytania najmłodszych

Skąd się biorą dzieci? Czyli jak odpowiadać na trudne pytania najmłodszych

Horrorem dla każdego młodego rodzica jest ten wiek dziecka, w którym buzia mu się nie zamyka, a wychodzą z niej samej trudne pytania, nawet te egzystencjalne, na które nie tyle, co nie znamy odpowiedzi, jak zwyczajnie – nie wiemy jak odpowiadać. Jednym z tych pytań jest kultowe już „skąd się biorą dzieci?” I owszem, pytanie to nie jest przereklamowane, prędzej czy później zada je każde dziecko.
Reklama

Jak przygotować się do pytań dziecka?

Warto zachęcać dzieci do zadawania pytań. Można to robić na przykład poprzez dłuższe rozmowy, niezbywanie dziecka odpowiedzią składającą się z jednego słowa lub wyświechtanej frazy „nie wiem” czy „nie mam pojęcia”. Dziecko pytające to dziecko otwarte na świat. Starajmy się, jak najlepiej i jak najdokładniej objaśniać mu sprawy, które leżą w centrum jego zainteresowań. Przygotowanie do pytań małego dziecka jest właściwie niemożliwe do zrealizowania. Nigdy nie wiadomo, czego będzie dotyczyło pytanie następne i jeszcze następne. Może się też zdarzyć tak, że dziecko nigdy nie zada pytania, na które czekamy – wymyślanie odpowiedzi „na potem” można więc sobie darować. Przygotujmy za to więcej cierpliwości!

Jak odpowiadać dzieciom?

Przede wszystkim należy dzieci zachęcać do poznawania świata.
Reklama
Jeśli dziecko pyta o coś, co można wyjaśnić w sposób typowo fizyczny czy chemiczny, nie bójmy się tego! Zadanie to zostawić możemy tacie, ale wiele z łatwych, a przyjemnych eksperymentów fizycznych czy chemicznych wykonać można w domu bez żadnego problemu. Pozwólmy dziecku na poznawanie wszystkiego przez dotknięcie, posmakowanie, powąchanie – zyskamy wtedy zainteresowanie i z pewnością poszerzymy horyzonty dojrzewającego szkraba. Eksperyment dla najmłodszych. Jak powstają chmury? Wystarczy napełnić butelkę gorącą wodą. Następnie połowę wody wylewamy do zlewu, a zamiast korka do butelki, zatykamy ją kostką lodu. Bezpośrednio pod lodem powstanie miniaturowa chmurka – będzie to ochłodzona, skroplona para wodna. Czyli nasza chmura, taka jak na niebie! Wykorzystując proste eksperymenty, które dziecko może wykonać samodzielnie, wyjaśnić można wiele z pytań dotyczących otaczającego nas świata.
Reklama

Pytania najtrudniejsze – najłatwiej zacząć od razu

Odpowiedzi na pytania trudne, a nawet najtrudniejsze, można pomóc dziecku odnaleźć samodzielnie w wielu książeczkach polecanych właśnie dla najmłodszych. Warto zakupić przede wszystkim jedno z wydań jakiejkolwiek encyklopedii dla najmłodszych. Następnie warto zainteresować się wydaniami innych książek dedykowanych dla dzieci, a mówiących o rzeczach trudnych do wyjaśnienia, których nie da się dziecku „ot tak” pokazać i wyjaśnić.
  • Mała Książka o Śmierci, cena około 20 zł. Opinie rodziców o serii są bardzo różne, ale warto samemu zapoznać się z jej zawartością.
  • Mała Książka o Życiu, cena około 20 zł. Mniej kontrowersyjna książeczka, która może być dla małego dziecka bardzo interesująca.
  • Mamo Tato, Skąd się biorą dzieci?, cena około 16 zł, Wydawnictwo Jedność. Książeczka dedykowana dla dzieci od lat 3 do 6. Ładne obrazki, stosowna treść.
  • Horror! Czyli skąd się biorą dzieci, cena około 25 zł. Przezabawna historia dla każdego dziecka, odpowiedź na tytułowe pytanie zawarta w treści książki przygodowej.
Warto poszukać swoich własnych pozycji, które będą odpowiadały stylowi wychowania naszego dziecka.
Reklama
Jak widać, publikacji podobnych jest bardzo wiele. Od kontrowersyjnych wydań książeczek „Mała Książka o…”, aż do wydań i publikacji wydawnictw katolickich. Książeczki te warto czytać z dziećmi wspólnie, poznać dzięki temu sposób, w jaki łatwo mówić o trudnych sprawach z dzieckiem.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama