Jakie są cechy dobrej niani i jak sprawdzić nianię ?
Gdy przychodzi moment, że mama wraca do pracy, a w pobliżu nie ma babci, która nie pracuje lub już jest na emeryturze, a dziecko jest jeszcze za małe na przedszkole przed rodzicami staje duże wyzwanie – znalezienie niani. Jest to dla nas bardzo trudne ponieważ od tego momentu obca osoba będzie spędzać z naszym małym skarbem kilka godzin dziennie.
Reklama
Chcemy aby była uczciwa, aby nasze dziecko lubiło spędzać czas w jej towarzystwie, aby była odpowiedzialna i troskliwa. Zadanie znalezienia takiej osoby może okazać się bardzo trudne do zrealizowania, tym bardziej że młodzi rodzice chcą dla swojego malucha wszystkiego co najlepsze i ich wymagania mogą nieustannie rosnąć.
Przedstawiamy porady dotyczące znalezienia dobrej niani:
Niania charakteryzująca się uczciwością powinna co najmniej na jedną z takich sytuacji odpowiedzieć że skontaktowałaby się z rodzicami lub lekarzem.
Te spostrzegawcze szybko zauważają co dziecku sprawia najwięcej radości, jakie lubi potrawy. Nie przeoczy również wystąpienia u dziecka wysypki czy tego że tego dnia miało mniejszy apetyt. Agencje niań sugerują aby każda opiekunka prowadziła specjalny dziennik, w którym znajdą się najważniejsze punkty dnia, takie jak posiłki jakie, ile i o jakiej porze czy np. godziny snu dziecka.Dziennik taki umożliwia rodzicom zorientowanie się w rytmie dnia ich pociechy.
Aby sprawdzić czy niania jest spostrzegawcza w pierwszej kolejności zaproponuj jej prowadzenie dziennika i przyjrzyj się jej reakcji. Druga istotna rzecz to to czy niania podczas zabawy koncentruje swoją uwagę na maluchu.
Nie chcemy przecież osoby, którą denerwuje obecność malucha i nie może się doczekać aż zaśnie bo chce poczytać lub obejrzeć serial.
Jeśli niania jest zaangażowana nie będzie przesiadywać na placu zabaw czytając ulubionych autorów lecz będzie bawić się ze szkrabem i zachęcać do poznawania nowych rzeczy. Aby sprawdzić jaka jest kandydatka na nianię można zaproponować aby zaopiekowała się dzieckiem przez 10-15 minut i bacznie ją obserwować, pamiętajmy jednak aby wziąć poprawkę na jej zdenerwowanie wynikające z rozmowy o pracę.
Jeśli szukamy niani do niemowlęcia, można spytać opiekunki jakie zaproponowałaby zabawy dla dwu – trzy- letniego dziecka. Brzdące w końcu szybko rosną.
Niania powinna dostosować się do tego jak rodzice wychowują dziecko i oczekiwać od niego tego samego, na to samo pozwalać.
Jak sprawdzić czy niania dostosuje się do zasad panujących w domu?
Zapytaj niani czy pozwoli dziecku na jedzenie słodyczy bądź o system karania i nagradzania. Mądra niania powinna powiedzieć, że o takich rzeczach decydują rodzice, a ona się w pełni dostosuje.
1. Sprawdzenie uczciwości
Wiele agencji dla niań, jak również coraz częściej przezorni rodzice wymagają od kandydatek dostarczenia zaświadczenia o niekaralności. Jednak to nie zawsze wystarczy. Uczciwa niania to taka, która poinformuje rodziców o tym co działo się jak nie było ich w domu, jeśli powiedzmy zasnęła razem z dzieckiem i przez kilka minut nie zauważyła, że wstało i biegało boso – rodzice szybciej zwrócą uwagę na chociażby katar. Już przed zatrudnieniem niani wykonaj jej prosty test.Przedstaw trzy sytuacje, które Twoim zdaniem wymagają jej interwencji, kontaktu z Tobą bądź lekarzem (np. upadek dziecka z drabinki, dziecko przez cały dzień konsekwentnie odmawia jakiegokolwiek jedzenia, zauważyła u dziecka rozwolnienie).Reklama
2. Elastyczność
Małe dziecko dynamicznie się zmienia, ciągle się rozwija. Niania charakteryzująca się elastycznością ułatwia mu poznawanie świata, powala zmienić zdanie lub zasnąć o nieco innej porze niż zazwyczaj. Niektóre mamy dogadują już na początku z nianiami, że gdy zaistnieje wyjątkowa sytuacja zostaną dłużej z dzieckiem bądź pojawią się o innej niż zazwyczaj porze. Elastyczność niani możesz sprawdzić sugerując, że zdarza się że zostajesz dłużej w pracy i obserwując jej reakcję na takie zdanie. Przyjrzyj się również czy niania podczas zabawy pozwala dziecku na odrobinę swobody, wybór miejsca lub zabawek.3. Spostrzegawczość
To bardzo istotna cecha potencjalnej niani.Reklama
4. Zaangażowanie
Nie musimy koniecznie wymagać od niani 10 letniego doświadczenia w tym zawodzie czy też wykształcenia pedagogicznego. Ważne jest natomiast aby osoba na którą się zdecydujemy lubiła dzieci. Umiejętność zorganizowania czasu dziecku i zachęcenia go do aktywności jest na wagę złota.Reklama
5. Zaakceptowanie roli
Opiekunka powinna rozumieć jaką osobą jest dla malucha – tą którą rodzice wynajęli do pilnowania go podczas ich nieobecności. Niektóre nianie mają problemy z dostosowaniem się do systemów wychowawczych stosowanych przez rodziców. W myśl zasady „teraz ja tu jestem i ja podejmuje decyzję” negują to co mówią rodzice, mącąc tym samym brzdącowi w głowie, ponieważ dziecko nie wie kogo powinno słuchać.Reklama
6. Cierpliwość
Dziecko powinno mieć poczucie bezpieczeństwa nawet wówczas gdy jest niegrzeczne. Osoba, która opiekuje się maluchami powinna charakteryzować się dużymi pokładami cierpliwości. Aby sprawdzić zachowanie niani zapytaj np. jak by postąpiła gdyby dziecko położyło się na środku sklepu i wpadło w histerię. Podziękuj opiekunkom, które nie będą potrafiły odpowiedzieć lub stwierdzą, że z nimi na pewno to się nie zdarzy. MartaReklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Opieka naprzemienna – jak działa?
Opieka naprzemienna to forma władzy rodzicielskiej, która jest coraz częściej stosowana po rozwodzie. Polega ona na tym, że dziecko przebywa na przemian u każdego z rodziców, co daje mu możliwość utrzymania bliskiego kontaktu z oboma stronami rodziny. W tym artykule dowiesz się, jak działa opieka naprzemienna, jakie są jej warunki oraz jak wpływa na alimenty i od jakiego wieku można z niej skorzystać.
Opieka naprzemienna — czy to dobry pomysł?
Kiedy rozpada się rodzina, zawsze powstaje pytanie, co z dziećmi. Bardzo częsty model jest taki, że dziecko zostaje z matką, a z ojcem widuje się na przykład w weekendy. Jednak co w sytuacji, kiedy oboje rodzice chcą czynnie uczestniczyć w wychowaniu dziecko, a ono jest z każdym z nich tak samo związane?
Czy trzeba zakładać dziecku czapkę? Odpowiadamy
Na pewno nie raz słyszałaś komentarz na temat braku czapki u maluszka od sąsiadek bądź rodziny. A może przeciwnie, zawsze zakrywasz dziecku głowę, a ono tego nie lubi? Sprawdź, czy faktycznie starsze panie mają rację i maluchy muszą mieć koniecznie jakieś nakrycie głowy. Przeczytaj też, jak to jest z tym słynnym przewianiem uszu.
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl