Jakie są objawy stresu u dzieci?

Jakie są objawy stresu u dzieci?

Wszyscy wiemy, że stres niesie za sobą wiele skutków, które mogą być niszczące dla naszego organizmu. Niestety nie tylko osoby dorosłe są narażone na objawy związane z tym nieprzyjemnym zjawiskiem. Skutków stresu mogą doświadczać również dzieci.
Reklama
Warto wiedzieć jak rozpoznać silną nerwowość naszej pociechy aby móc w porę i skutecznie jej pomóc i uniknąć nieprzyjemnych następstw.

Oto 10 najpopularniejszych objawów stresu u dziecka:

1. Dziecko skarży się na częste bóle głowy - częste bóle głowy mogą być wywołane czynnikiem stresowym, jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek dodatkowe dolegliwości jak np. wymioty koniecznie zabierz malucha do lekarza. 2. Krostki oraz swędzenie skóry – jest to bardzo rzadki objaw stresu, występuje gdy szkrab mocno się czym denerwuje lub jest bardzo przejęty. 3. Żołądkowe dolegliwości – pojawiające się bez przyczyny wymioty oraz bóle brzucha mogą mieć podłoże stresowe. W stanach napięcia nerwowego mogą również pojawiać się biegunki lub zaparcia. Wskazane jest wykonanie badań krwi oraz kału. Jeśli wyniki nie wykażą żadnych zmian winę z całą pewnością ponosi stres. 4. Dziecko jest apatyczne, osowiałe – wydaje się być smutne, zamknięte w sobie. 5. Dziecko skarży się na problemy z zasypianiem, a w nocy budzą je senne koszmary. 6.
Reklama
Bywa nerwowe i wybuchowe, zgrzyta zębami. 7. Charakterystyczne jest również bardzo szybkie przechodzenie malucha w skrajne emocje np. śmieje się a za chwilę już płacze. 8. Szybko się męczy, znacznie spada mu apetyt. 9. Niektórym dzieciom zdarzają się zawroty głowy oraz omdlenia. 10. Pojawiają się problemy z nauką, zaburzenia koncentracji.

Co robić?

Jeśli zauważymy u swojej pociechy objawy stresu, koniecznie usiądźmy do spokojnej rozmowy. Powiedzmy dziecku szczerze co zauważyliśmy i co nas martwi. Może być tak że latorośl sama nie wie z czego mogą wynikać nieprzyjemne dolegliwości. Rozmowa może bardzo pomóc, spróbujmy poszukać przyczyn stresu i razem rozwiązać problem. Jeśli jednak problem przerasta rodziców warto poszukać pomocy u lekarza lub psychologa. Pamiętaj, że nawet jeśli masz najlepsze relacje ze swoim dzieckiem to w wieku dorastania może nie chcieć się przed tobą otworzyć – w takiej sytuacji nawet lepiej jeśli pójdzie do psychologa. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama