Pierwszy samochód dla dziecka? Na kogo ubezpieczyć?

Pierwszy samochód dla dziecka? Na kogo ubezpieczyć?

Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko już posiada swój pierwszy samochód, czy dopiero jego zakup jest planowany, pamiętaj, że koszt auta to niejedyny wydatek, jaki na Ciebie czeka. Oprócz tego dojdzie obowiązkowa polisa OC, dlatego zasadne jest pytanie: na kogo ubezpieczyć pojazd? Rozważmy 3 możliwości, jakie masz do wyboru i przedstawmy zalety oraz wad każdej z nich.
Reklama
Wyłącznie na dziecko Skoro Twoje dziecko będzie jeździć samochodem, który dla niego planujesz kupić jako rodzic, tylko ono powinno być właścicielem. Bez wątpienia to najprostsze rozwiązanie, jednak jednocześnie najdroższe. Miej bowiem na uwadze, że Twoje dziecko jest obarczone dużymi zwyżkami z tytułu młodego wieku i niewielkiego lub wręcz żadnego doświadczenia za kółkiem. W związku z tym ubezpieczenie dla niego może kosztować nawet ponad 2 tys. zł. Bardzo wysoki koszt polisy to największa wada ubezpieczenia samochodu wyłącznie na dziecko. Do zalet tego rozwiązania można natomiast zaliczyć brak ryzyka, że w razie spowodowania szkody zniżki stracą inni kierowcy. Jako że na ubezpieczeniu widnieje tylko dziecko, nikomu innemu zniżki nie zostaną odebrane. Z kolei w przypadku bezszkodowej jazdy dziecko może liczyć na naliczane zniżek co roku, co nie jest możliwe przy ubezpieczeniu wyłącznie na inną osobę.
Reklama
Na dziecko i drugiego kierowcę Dodanie do dowodu rejestracyjnego starszej i bardziej doświadczonej za kółkiem osoby to sprawdzony sposób na tańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców. Warunkiem powodzenia tej metody są zniżki, jakie posiada drugi kierowca – jeżeli są wysokie, finalna cena polisy ulegnie znacznemu obniżeniu. Dzięki temu sposobowi ubezpieczenie może być tańsze nawet o 50%. Niższe koszty to jedna zaleta – drugą jest naliczanie zniżek młodemu kierowcy za każdy rok bezszkodowej jazdy. Jako że w dowodzie widnieje dwóch właścicieli, każdemu z nich są naliczane zniżki niezależnie od tego, kto częściej jeździ samochodem. Niestety działa to również w drugą stronę, tzn. że gdy jeden z kierowców spowoduje wypadek, stłuczkę lub kolizję, zniżki tracą obaj w równym stopniu.
Reklama
Chcąc ubezpieczyć samochód na dwie osoby, pamiętaj, żeby zaplanować to jeszcze przed jego kupnem. Umowa kupna-sprzedaży musi być bowiem zawarta na obu właścicieli. Wyłącznie na inną osobę Ostatnia możliwość to ubezpieczenie samochodu wyłącznie na starszego kierowcę z pełnymi lub dużymi zniżkami. To rozwiązanie powinny rozważyć przede wszystkim osoby oszczędne, które chcą zapłacić jak najmniej tu i teraz. Gdy auto w praktyce należące do dziecka zostanie zarejestrowane tylko na rodzica, ciocię, wujka czy inną bliską osobę posiadającą zniżki za bezszkodową jazdę, cena będzie znacznie niższa niż przy dwóch właścicielach, nie mówiąc już o sytuacji, w której ubezpieczenie jest zawarte wyłącznie na młodego kierowcę. To rozwiązanie ma jednak poważną wadę, jaką jest brak możliwości naliczania zniżek młodemu kierowcy.
Reklama
Jako że nie widnieje on ani w dowodzie, ani w ubezpieczeniu, nie ma prawa do zbierania upustów za bezszkodową jazdę, nawet jeśli w praktyce wyłącznie on porusza się samochodem. Ponadto każda szkoda wyrządzona przez młodego kierowcę idzie na konto oficjalnego właściciela, co może stanowić dla niego uzasadnione ryzyko. Podsumowując, auto Twojego dziecka może być ubezpieczone wyłącznie na nie, na innego kierowcę lub w ramach wspólnej własności na nie i jednocześnie na drugiego kierowcę. Bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz, przed zakupem polisy koniecznie sprawdź, gdzie dostaniesz ją najtaniej. Pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama