Koronka wraca do łask

Koronka wraca do łask

Dziewiętnastowieczne dworki były ozdabiane rękodziełem, w tym ręcznie robionymi koronkami. Teraz po wielu dziesięcioleciach nieobecności, w polskich domach pojawiły się znów delikatne koronkowe ozdoby.

Koronki – jakie wybierać

W ostatnim czasie niezwykle modne stały się koronki. Nie ma większego znaczenia czy są to koronki szydełkowane, frywolitki czy koronki kupione „z metra” w pasmanterii. Najważniejsze jest ich umiejętne wykorzystanie, w taki sposób, aby wspaniale się prezentowały.

Koronkowe dodatki

Dziś koronki bardzo chętnie wykorzystywane są jako ozdoby w domu. Na ławach, stołach czy komodach zaczęły pojawiać się wspaniałe koronkowe serwetki i obrusy. Ponadto koronki znajdują swoje miejsce również jako ozdoby kuchennych regałów i półek. W sklepach można spotkać też koronki w zupełnie nowych odsłonach np. jako ozdoba nocnej lampki czy efektowny dodatek zdobiący prostą poduszkę.

Dodatki do odzieży

Jednakże koronki znalazły swoje miejsce również w dzisiejszej modzie. Bardzo ciekawie prezentują się torebki wykończone delikatną, najczęściej ręcznie robioną koronką. Znane firmy obuwnicze wypuściły na rynek także różnorodne obuwie z koronkowymi wstawkami. Delikatne wzornictwo i misterne wykonanie nadają takim dodatkom niesamowitej elegancji i lekkości.

Koronkowa odzież

Już w sezonie wiosna-lato 2013 zaczęły pojawiać się koronkowe wstawki w damskiej odzieży. Rękawy wykonane z koronki, albo fragmenty dekoltów prezentowały się niezwykle delikatnie i kobieco. Jednak sezon jesienno-zimowy jest jeszcze bogatszy w koronkowe dodatki, choć wydaje się ona zbyt cienka jak na te pory roku. Przeglądając najnowsze pisma ze zdjęciami modelek znajdziemy w nich eleganckie sukienki karnawałowe w koronkowy deseń. Niektóre z nich szyte są w całości z koronki, inne mają dodatki z tej delikatnej tkaniny, a jeszcze inne zdobi nadruk koronkowych wzorów. Wszystkie są jednak niezwykle efektowne.

Koronkowe wzornictwo

Poza koronką w dosłownym tego słowa znaczeniu modne stały się również koronkowe wzory. Można je spotkać np. w postaci haftu lub nadruku na tkaninach lub naklejek na różnego rodzaju akcesoriach. Eleganckie koronowe wzory pojawiają się na ścianach, obudowach damskich laptopów czy torbach na zakupy. Niezależnie od tego gdzie koronkowe wzory się pojawiają, zawsze dodają niezwykłej elegancji, lekkości i piękna. Agnieszka
Udostępnij artykuł