Jak zabezpieczyć kartę przed kradzieżą?

Jak zabezpieczyć kartę przed kradzieżą?

Dziś niemal każdy posiada w swoim portfelu poza gotówką kartę płatniczą lub kredytową. Plastikowy pieniądz jest bardzo ceniony, szczególnie przez młodych ludzi, ponieważ ułatwia dokonywanie różnych płatności.
Reklama
Karty płatnicze mają wiele zalet, ale posiadają również wady. Główną z nich jest możliwość wykorzystania ich przez osoby nieupoważnione. Dlatego warto wiedzieć, że przed kradzieżą karty a przy tym również pieniędzy z konta można się zabezpieczyć.

Chroń kartę i PIN

Choć niechętnie, trzeba przyznać, że wiele kradzieży pieniędzy z kont bankowych za pomocą kart płatniczych jest w dużym stopniu spowodowane nieuwagą właścicieli kart. Aby wyjąć pieniądze z bankomatu lub dokonać płatności kartą konieczna jest autoryzacja kodem PIN, co ma na celu ograniczenie możliwości kradzieży. To, by złodziej uzyskał zarówno kartę jak i numer PIN do niej może się zdarzyć jedynie wtedy, gdy nieuważnie z nich korzystamy. Aby uchronić się przed kradzieżą należy wystrzegać się zapisywania kodu PIN na karcie lub noszenia go w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Ponadto trzeba pamiętać, aby podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu lub autoryzacji transakcji w sklepie ukryć swój PIN przed spojrzeniami z boku.
Reklama
Takie proste działania mogą skutecznie ochronić Twoje oszczędności.

Zastrzeż utraconą kartę

Jeśli zauważysz, że zginęła bądź została ukradziona Twoja karta płatnicza jak najszybciej zadzwoń na infolinię i zastrzeż ją. Dzięki temu osoba, która wejdzie w jej posiadanie nie będzie mogła wykorzystać środków znajdujących się na Twoim koncie.

Ustaw limity dla karty

W większości banków automatycznie ustawiane są limity dla kart płatniczych i kredytowych, niemniej jednak można je ustawiać na dogodnej dla siebie wysokości.
Reklama
Jeśli korzystasz bankowości elektronicznej limit dziennych wypłat możesz ustawić sama na swoim profilu. Jeśli natomiast korzystasz z tradycyjnych usług bankowych możesz ustalić indywidualne limity w oddziale. Dzięki limitowanej kwocie dziennych wypłat czy transakcji złodziej może skorzystać ze środków jedynie do określonej w limicie kwoty.

Ubezpiecz kartę

Coraz więcej banków oferuje ubezpieczenie kart płatniczych oraz kredytowych na wypadek kradzieży. Opłata za takie ubezpieczenie to zaledwie kilka złotych miesięcznie. Warto się na nie skusić, ponieważ w przypadku kradzieży ubezpieczyciel zwróci zawłaszczone przez złodzieja środki do określonej w umowie ubezpieczeniowej kwoty. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama