kompot z agrestu w szklance z tyłu słoik za nim krzaki z przodu kulki agrestu i łyżka
canva.com

Agrestowy kompot dziadka Henia. Pasteryzacja krok po kroku

Kiedy nadchodzi sezon agrestu, wiele osób sięga po różne przepisy, aby zachować smak lata na dłużej. Jednym z tradycyjnych przetworów jest agrestowy kompot. Dziś podzielimy się z Wami przepisem na agrestowy kompot w stylu dziadka Henia, a także pokażemy, jak prawidłowo przeprowadzić pasteryzację, aby cieszyć się tym smakołykiem przez cały rok.
Reklama

Składniki:

  • 1 kg agrestu
  • 1 kg cukru
  • 1 l wody
  • 1 cytryna
  • Słoje do przechowywania kompotu

Przygotowanie:

  1. Przygotowanie agrestu: Zaczynamy od umycia agrestu i odcięcia ogonków. Następnie wrzucamy owoce do dużej miski.
  2. Przygotowanie syropu cukrowego: W dużym garnku gotujemy litr wody i rozpuszczamy w niej cukier. Możemy dodać także sok wyciśnięty z jednej cytryny, co doda kompotowi trochę kwasowości. Syrop gotujemy przez około 10 minut, aż cukier całkowicie się rozpuści.
  3. Pieczenie agrestu: Dziadek Henio poleca pewną dodatkową sztuczkę, która nadaje kompotowi wyjątkowego smaku. Przełóż agrest na blaszkę do pieczenia i piecz w piekarniku przez 15-20 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Pieczenie agrestu pozwoli wydobyć głębszy smak owoców.
  4. Włóż agrest do słoików: Po upieczeniu agrestu, wyjmujemy go z piekarnika i ostudzamy przez kilka minut. Następnie kładziemy owoce do wcześniej umytych słoików.
  5. Zalewamy syropem: Teraz przychodzi czas na zalanie agrestu syropem cukrowym. Upewnijmy się, że owoce są dokładnie pokryte syropem.
  6. Pasteryzacja: Ostatnim krokiem jest pasteryzacja, czyli obróbka termiczna, która pozwoli zachować kompot w doskonałym stanie przez długi czas. W garnku z dużą ilością wody podgrzewamy słoiki z kompotem do temperatury 80-85 stopni Celsjusza. Następnie utrzymujemy tę temperaturę przez około 15 minut. Upewnijmy się, że woda w garnku się nie gotuje - pasteryzacja polega na delikatnym podgrzewaniu.
  7. Chłodzenie i przechowywanie: Po pasteryzacji wyjmujemy słoiki i pozostawiamy do ostudzenia. Po ostygnięciu sprawdzamy, czy zakrętki są prawidłowo zamknięte i przechowujemy kompot w chłodnym, ciemnym miejscu.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama