Ałun  na drewnianej podstawce na białym tle
canva.com

Ałun potasowy - naturalny kryształ o wielu właściwościach

Słysząc nazwę ałun potasowy przed oczami ma się zazwyczaj chemiczny związek, który niewiele ma wspólnego z naturalnością. Tymczasem nie istnieje bardziej skuteczny, a przy tym bezpieczny środek niż ałun potasowy. Jego właściwości doceniali już starożytni. Nie zmieniło się to we współczesnych czasach, szczególnie że dzień po dniu odkrywane są nowe właściwości tego kryształu.
Reklama

Ałun co to jest

Ałun potasowy to naturalny kryształ występujący w rożnych miejscach na Ziemi. Pierwsze wzmianki o stosowaniu tego kryształu jako w pełni naturalnej ochrony przed poceniem się można odszukać w starożytnych Chinach i Egipcie. Stosowali go również Grecy i Rzymianie. Ci drudzy rozpowszechnili ałun nie tylko jako dezodorant, ale też jako kryształ leczniczy. O stosowaniu ałunu jako dezodorant świadczą wzmianki o kamieniach na brzydki zapach, a o jego znajomości - nazwa. Ałun bowiem oznacza po grecku cierpki smak. Wynika to z kwaśnego odczynu kryształu, który nadaje mu właściwości antyseptyczne i ściągające.

Ałun właściwości

Właściwości ałunu wynikają przede wszystkim z jego kwaśnego odczynu. To dzięki niemu zawdzięcza działanie antybakteryjne i antyseptyczne, tworząc środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii.

Reklama

Działa również ściągająco, tworząc na skórze niewyczuwalny filtr, przy czym nie blokuje porów. Nad klasycznymi, chemicznymi dezodorantami ma przewagę głównie dlatego, ze nie powoduje przebarwień na skórze, nie pozostawia śladów na ubraniach, a także nie uczula i nie podrażnia, jednak nie powinny używać go osoby uczulone na glin.

Ałun  w kryształkach i sproszkowany
canva.com

Ałun w sztyfcie - skuteczny dezodorant

Ałun w sztyfcie jest jednym z najpopularniejszych sposobów stosowania tego naturalnego kryształu.

Reklama

Dzięki swojej formie jest wygodny w użyciu i łatwo dostępny. Aplikacja jest prosta - przed użyciem należy zwilżyć ałun wodą, a następnie posmarować nim skórę. Aby osiągnąć jak najbardziej zadowalający efekt, należy kilkukrotnie przetrzeć ałunem wybrane miejsce. Dzięki temu wytwarza się na skórze ochronna warstwa, która jednak zmywa się po kilku godzinach, szczególnie na obszarze pach.

Podczas używania ałunu bardzo ważne jest, by stosować kryształ z każdego jego boku. Ten nieużywany może ulec skruszeniu. Dla kobiet duże znaczenie ma fakt, iż ałun jest bezwonny, dzięki czemu nie koliduje z zapachem perfum. Samo stosowanie go natomiast jest niezwykle proste i bardzo wygodne.

Policzek mężczyzny pocierany ałunem
canva.com

Ałun jako skuteczny środek po goleniu

Ałun znany jest ze swoich właściwości ściągających i antyseptycznych. Właśnie dlatego powinni sięgać po niego wszyscy panowie, którzy regularnie golą swój zarost. Dzięki ałunowi można w bardzo łatwy sposób poradzić sobie z problemem krwawiącego zacięcia i szybciej wygoić rankę. Dodatkowo, substancja ta zadziała także przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Jest wybawieniem dla tych, którzy pragną szybko złagodzić szczypanie, pozbyć się krwawiących ranek i zapobiegać rozwinięciu w nich stanu zapalnego.

Reklama

Ałun w sztyfcie lub w kostce należy zwilżyć i przykładać do skaleczonych miejsc, a następnie uciskać je przez dłuższą chwilę. Produkt nadaje się także jako kosmetyk po goleniu. Wystarczy wetrzeć go w skórę i nałożyć na nią krem lub balsam. Jeśli do golenia używamy maszynki elektrycznej, możemy stosować ałun przed zabiegiem. Pocieranie zarostu zwilżoną kostką ałunu sprawi, że stanie się on bardziej napięty, a tym samym usprawni pracę urządzenia.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Plamy po antyperspirancie na białej koszulce
Czy zdarzyło Ci się kiedyś zauważyć plamy po antyperspirancie na swojej ulubionej bluzce czy koszuli? Nie martw się, nie jesteś w tym sama! Plamy po antyperspirancie są częstym problemem, ale istnieje wiele skutecznych sposobów, aby je usunąć. W tym artykule podzielę się z Tobą kilkoma sprawdzonymi metodami, które pomogą Ci pozbyć się tych uporczywych plam. Gotowy/a na rozwiązanie tego problemu? Przeczytaj dalej!
antyperspirant  z sody oczyszczonej
Czy wiesz, że antyperspiranty dostępne w drogeriach często zawierają szkodliwe substancje chemiczne? Jeśli zależy Ci na zdrowiu i bezpieczeństwie swojej skóry, warto rozważyć naturalne alternatywy. Jednym z takich rozwiązań jest antyperspirant z sody oczyszczonej, który nie tylko skutecznie pochłania wilgoć, ale także działa przeciwzapalnie i zabija bakterie i grzyby. Co więcej, jest to prosty i szybki w przygotowaniu kosmetyk, a wszystkie potrzebne składniki na pewno masz w domu.
Kobieta smarująca pachę antyperspirantem
Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego warto sięgnąć po antyperspiranty bez aluminium? Pocenie się jest naturalnym procesem, który pomaga regulować temperaturę ciała. Jednak dla niektórych osób nadmierne pocenie może być uciążliwe i prowadzić do nieprzyjemnego dyskomfortu. W takich przypadkach warto sięgnąć po antyperspiranty, które nie zawierają aluminium. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Reklama
Reklama
Reklama