Testy rekrutacyjne – jak się do nich przygotować?

Testy rekrutacyjne są zmorą każdej osoby umówionej na spotkanie rekrutacyjne. Nie wiemy bowiem czego możemy się spodziewać i o co będzie pytał rekruter. Niekiedy testy te również mają w bardzo zawoalowany sposób sprawdzić naszą kreatywność, pamięć czy inteligencję – dlatego wzbudzają w nas tyle obaw – nikt bowiem nie chce zostać pod tym względem źle oceniony.
Przed rozmową kwalifikacyjną próbujemy więc gorączkowo szukać w Internecie informacji o testach rekrutacyjnych i spróbować lepiej przygotować się do tego ważnego momentu w naszym życiu. Jeśli znalazłaś się tu właśnie dlatego – to dobrze trafiłaś!

Strony proponujące przykładowe testy

W Internecie znaleźć można witryny stworzone do popularyzacji testów rekrutacyjnych, które umożliwiają wykonanie takich testów w domu w celu przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warto przeszukać kilka z takich stron i samemu spróbować swoich sił oraz dowiedzieć się „z czym to się je”. Możesz odwiedzić takie strony jak: Pamiętaj, że wiele witryn tego typu przeznaczonych jest stricte dla pracodawców, którzy logując się i rejestrując mają możliwość testowania swoich pracowników i przyszłych kandydatów on-line. Możesz dzięki nim jednak niejako „podejrzeć” jakie testy mogą Cię czekać w Twojej przyszłej pracy.

Artykuły opisujące rodzaje testów

Aby lepiej przygotować się do testów rekrutacyjnych warto również dowiedzieć się jakich rodzajów testów w ogóle możemy się spodziewać. W związku z tym zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów z naszej witryny, które pokazują jakie rodzaje testów są najbardziej popularne oraz na przykładach wskażą, jakich dokładnie pytań można się spodziewać.

Dlaczego nie warto kłamać w testach rekrutacyjnych?

Chociaż wydaje nam się, że czasami możemy przewidzieć profil kandydata na stanowisko, o które się ubiegamy i odpowiednio zmanipulować odpowiedzi, to niestety nie będzie to najlepsze wyjście. Wiele testów, szczególnie psychologicznych, zawiera ukryte pytania, które tak naprawdę przynależą do specjalnej grupy pytań „skali kłamstwa”. Dzięki temu psycholog interpretujący wyniki będzie mógł z całą pewnością wybrać kwestionariusze tych kandydatów, którzy zmyślali w testach na swój temat.

Pewność siebie i mowa ciała

Niektóre testy rekrutacyjne, szczególnie te przypominające zagadki logiczne mogą nie być dla nas do końca jasne albo odpowiedź na nie może być kłopotliwa. Dlatego powinnyśmy przygotować się na to, że naszym głównym atutem jest pewność siebie oraz odpowiednia mowa ciała – pokażemy tym, że jesteśmy kompetentni i odpowiedni na dane stanowisko, nawet bez odpowiedzi na czasem dość dziwne i skomplikowane pytania testowe. Pamiętajmy bowiem o tym, że najważniejsza w rozmowie kwalifikacyjnej jest odpowiednia prezencja i odczucie, które pozostawiamy po naszym wyjściu, swoiste pierwsze wrażenie, które wywrzemy na osobie rekrutującej.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł