Nietypowe pytania rekrutacyjne – czego można się spodziewać?

Rozmowa o pracę może być naprawdę jednym z bardziej stresujących wydarzeń w życiu. Co ciekawe, psychologowie w pierwszej trójce najbardziej stresujących wydarzeń życiowych umieszczają utratę pracy. Człowiek bezrobotny, który niedawno stracił pracę będzie więc bardziej narażony na działanie złego stresu – szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Sprawa pogarsza się jeszcze mocniej wtedy, gdy rekruterzy zadają bardzo nietypowe pytania rekrutracyjne – niestety musimy być na to gotowi. Niegdyś pytania takie były częścią bardziej nieszablonowej rozmowy kwalifikacyjnej, ale w chwili obecnej zadawane one są praktycznie na każdym stanowisku.

Przykładowe pytania rekrutacyjne:

Pytania w stylu: „gdybyś mógł być superbohaterem, kim chciałbyś zostać?”, „gdybyś mógł posiadać super moce, którą z nich byś wybrał?” itd. Pytania tego typu zadawane były między innymi osobom, które chciały dostać pracę w takich firmach jak Hail Insurance czy Rain Rain. Odpowiedź na nie może być niezwykle trudna, bowiem co tak naprawdę takie pytanie ma sprawdzać? Kreatywność rozmówcy? Pomysłowość? Czy może wybór jakiejś postaci opisuje nasze własne cechy lub preferencje dobrych cech, jakie chcielibyśmy posiadać? Trudno jednoznacznie na to odpowiedzieć. Pytania w stylu: „o czym myślisz, gdy jesteś całkiem sam?”, „co przychodzi Ci do głowy, gdy nie masz konkretnego zajęcia? itd. Odpowiedź na tego typu pytania również może być kłopotliwa. Są one bardzo osobiste i trudno nam odpowiedzieć w sposób satysfakcjonujący rekrutera oraz odpowiednio profesjonalny. Większa część rekruterów twierdzi jednak, że pytania tego typu mogą bardzo dużo powiedzieć o typowym kandydacie. Pytania w stylu: „podaj najwięcej zastosowań kubka”, „podaj kilka zastosowań zszywacza poza zszywaniem luźnych kartek papieru” itd. Możliwości odpowiedzi na pytania tego typu jest naprawdę sporo, jednak należy mieć naprawdę bujną wyobraźnię – to właśnie kreatywność jest sprawdzana w testach tego typu. Sprawdza się również działanie w stresie oraz pod presją. Pytania w stylu: „w jaki sposób wsadziłbyś słonia do lodówki?” Pytania takie z reguły poprzedzone są innymi pytaniami logicznymi, które przyjmują postać łamigłówek, a które bezpośrednio łączą się z następnymi pytaniami, czyli swoistymi kawałkami układanki. Odpowiedź na nie, jeśli nie są związane z innymi pytaniami w puli jest typowym sprawdzianem nieszablonowego myślenia, kreatywności oraz w pewnym stopniu inteligencji.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł