Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Zero waste: mądra segregacja śmieci
Przejdź do galerii zdjęć
Coraz częściej mówi się o tym że produkujemy coraz więcej odpadów (szczególnie plastiku, który rozkłada się przez wiele lat). Z biegiem czasu nie będziemy mieli miejsca w którym można by zgromadzić takie ilości śmieci. Oczywiście nie wpływa to też dobrze na środowisko dookoła. Nikt z nas nie chciałby przecież zamieszkać tuż obok wysypiska śmieci, a skoro produkujemy coraz więcej śmieci to może się to kiedyś okazać niemożliwe.
Jedną z rzeczy, które możemy zrobić by choć trochę przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów jest ich segregacja, dzięki której bardzo dużą ich część możemy poddać recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu. Dotyczy to większości surowców - muszą być one jednak odpowiednio podzielone by dało się je ponownie przetworzyć.
Jak segregować śmieci w domu?
Każda gmina może mieć nieco odmienne zasady segregacji i wywozu śmieci, więc warto je wcześniej sprawdzić. Bardzo często są one po prostu bardziej szczegółowe, przez co bardziej korzystne dla środowiska i stwarzają większe możliwości recyklingu. Podstawowe zasady są jednak uniwersalne i same w sobie stwarzają spore możliwości. Metale i tworzywa sztuczne Czyli wszelkie puszki, folie aluminiowe, plastikowe torby i opakowania, nakrętki, kapsle, opakowania stworzone z łączonych materiałów. Dobrze jest wcześniej pozbyć się z nich resztek detergentów czy jedzenia. Nie wrzucać do tego rodzaju pojemników opakować pełnych (na przykład produktów przeterminowanych). Papier Stare ulotki, książki, zeszyty, papier pakowy, torby i worki papierowe, zadrukowane kartki, kartony, katalogi itp. Warto zwrócić uwagę na opakowania kartonowe po produktach płynnych, które od wewnątrz powleczone są warstwą plastiku czy aluminium - nie należy ich wtedy wrzucać do kontenera z papierem, ponieważ nie da się ich poddać recyklingowi w tej kategorii. Nie należy tu też wrzucać produktów higienicznych takich jak: pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe, zużyte chusteczki czy ubrania. Szkło Są to głównie szklane butelki oraz słoiki po różnego rodzaju produktach. Do tej kategorii nie należą niestety takie rzeczy jak: doniczki, ceramika, żarówki, naczynia żaroodporne, lustra, szyby, monitory, lampy, termometry czy strzykawki. Odpady biodegradowalne Głównie są to resztki jedzenia oraz rośliny, trociny, kora, liście, skoszona trawa czy niezaimpregnowane drewno. Nie należy wrzucać: kości, ziemi, drewna pomalowanego farbą lub zaimpregnowanego, leków, popiołu czy oleju. Odpady zmieszane To wszytko to czego nie należy wrzucać do wspomnianych wcześniej pojemników oznaczonych. Rzeczy te nie podlegają recyklingowi. Należy również pamiętać o tym że sprzęt elektroniczny, baterie czy żarówki i akumulatory powinny być oddawane do specjalnych punktów, które bardzo często znajdują się w dużych sklepach.Zobacz galerię zdjęć: recykling
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Segregacja śmieci w domu - jak to zrobić?
Segregacja śmieci to ważny temat, który zyskuje coraz większe znaczenie w naszym społeczeństwie. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w domu może pomóc nam w utrzymaniu porządku i przyczynić się do ochrony środowiska. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie segregować śmieci w domu i jakie kosze na śmieci warto wybrać.
Segregacja śmieci. Nie każdy wie, gdzie wrzucać odpady BIO. Sprawdź!
Mimo że większość osób stara się już w miarę możliwości dbać o środowisko, nie każdy wie, jak te wszystkie teoretyczne założenia wcielić w życie i wykorzystać w praktyce. Jak segregować śmieci?
Kilka ważnych faktów o koszach na śmieci
Choć z kosza na śmieci korzystamy co najmniej kilka razy każdego dnia to często nie zastanawiamy się nad tym jaki powinien być i jak dobrze do używać. Zatem dziś kilka słów o tym jak mądrze wybierać i używać kosze na śmieci.