Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia
Przejdź do galerii zdjęć
Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat zaburzeń związanych z autyzmem.
Dzięki akcjom medialnie zwracającym uwagę, coraz więcej osób może dowiedzieć się czegoś na temat autyzmy i zaburzeń z nim związanych. Od kilku lat dzień ten obchodzi się rozświetlając fasady ważnych budynków na niebiesko, zakładając ubrania w tym kolorze i udostępniając w mediach społecznościowych informacje na ten temat. Jest to akcja międzynarodowa znana pod hasłem "Light in up blue" i ma wyrazić wsparcie dla osób cierpiących na autyzm i ich rodzin. W tym dniu organizowanych jest wiele wykładów, warsztatów i spotkań ze specjalistami dotyczących autyzmu.
Czym jest autyzm? Wybrane cechy, autyzm w skrócie
- ograniczona wymiana informacji między osobą z zaburzeniem, a otoczeniem
- fiksacje - kurczowe trzymanie się wyuczonych wzorców zachowań
- nie rozumienie metafor, sarkazmu i ironii
- niechęć wobec zmian
- bardzo często duże zdolności w jednej określonej dziedzinie
- wykonywanie nietypowych gestów
Autyzm w kulturze
Od wielu lat coraz więcej wiemy na temat tego zaburzenia. Jest ono tez obecne w kulturze. Tematyka autyzmu została poruszona w takich filmach jak: Rain Man, Nazywam się Khan, Niespodziewany przyjaciel, Strasznie głośno niesamowicie blisko czy w serialu Atypowy z 2017 roku produkcji Netflixa, który okazał się wielkim sukcesem, a co za tym idzie dużą promocją wiedzy o autyzmie i zespole aspargera.Zobacz galerię zdjęć: autyzm
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Czytaj więcej
Autyzm poszczepienny: Kontrowersje i naukowe wyjaśnienia
Czy szczepionki mogą być przyczyną autyzmu? To pytanie nurtuje wielu rodziców i budzi wiele kontrowersji. Istnieje wiele mitów i dezinformacji na ten temat, które często prowadzą do obaw i niepewności. W tym artykule rozwiejemy wątpliwości i przedstawimy najnowsze badania naukowe, które wyjaśniają związek między szczepionkami a autyzmem.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu - jak zrozumieć i pomóc swojemu dziecku
W tym artykule poruszymy bardzo ważny temat - zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). To nowe określenie na autyzm, których objawy pojawiają się u dzieci przed 3. rokiem życia. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na jakie objawy u dziecka zwrócić uwagę, jak przebiega diagnoza oraz jakie metody terapeutyczne są dostępne.
Autyzm u dorosłych: Jak go zdiagnozować i jak z nim żyć?
Czy wiesz, że autyzm to nie tylko diagnoza dziecięca? Zdarza się, że osoby dorosłe również mogą być dotknięte tym zaburzeniem. Autyzm u dorosłych może być trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy mogą być różnorodne i często są mylone z innymi problemami zdrowotnymi. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać autyzm u dorosłych oraz jak zrozumieć i zarządzać tym zaburzeniem.