Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Przepis na chleb - zdrowy chleb żytni razowy, który zrobisz sama w domu
Przejdź do galerii zdjęć
Domowy chleb to nie tylko gwarancja niezastąpionego smaku, zdrowych składników i braku konserwantów. To także piękny zapach unoszący się po całym domu podczas pieczenia, chrupiąca i zarumieniona skórka, której nie zapewnia kupne pieczywo oraz miękki środek, który wprost rozpływa się w ustach podczas jedzenia. Przepis na chleb żytni razowy jest prosty do zrealizowania, a już pierwsze jego wykonanie może sprawić, że nigdy więcej nie kupisz pieczywa w sklepie.
Oprócz obejmujących recepturę składników, do upieczenia domowego chleba żytniego razowego potrzebować będziemy sprawnego piekarnika oraz specjalnej formy o wymiarach 30 cm*10 cm. Niezbędna w procesie przygotowania przepisu może okazać się również cierpliwość, ponieważ przed przystąpieniem do właściwego wypieku zaczyn na nasz chleb powinien odpoczywać w temperaturze pokojowej 12-14 godzin.
Przepis na chleb żytni razowy
Składniki na zaczyn: 60 g aktywnego zakwasu żytniego, razowego 200 g mąki żytniej razowej typ 2000 300 g wody Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki na zaczyn i umieść je w plastikowym pojemniku z przykrywką (pamiętaj, że odpoczywając zaczyn zwiększy swoją objętość). Pozostaw pod przykryciem w temperaturze pokojowej na około 12-14 godzin. Składniki na ciasto właściwe: 300 g mąki żytniej razowej typ 2000 1 łyżka soli 2 łyżki stołowe zmielonego słodu jęczmiennego mocno palonego 120 g łuskanych ziaren słonecznika 30 g sezamu 2 łyżki stołowe melasy z trzciny cukrowej zaczyn wykonany poprzedniego dnia 250 g letniej wody W średniej wielkości misce wymieszaj mąkę, sól, słód jęczmienny i ziarna. Dodaj melasę, zaczyn i 250 g letniej wody. Całość wymieszaj łyżką, jednak nie zbyt intensywnie - jedynie tak, by połączyć ze sobą wszystkie składniki. Pozostaw na około pół godziny. Po upływie tego czasu ciasto przełóż do przygotowanej wcześniej formy, wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej olejem i posypanej na przykład otrębami lub pestkami dyni. Całość przykryj folią spożywczą i pozostaw w cieple na około 2 godziny - do czasu, gdy ciasto wyrośnie do brzegów formy (ciasto może wyrosnąć trochę szybciej, jest to uzależnione od temperatury otoczenia). Piekarnik rozgrzej do temperatury 230 stopni, ustawiając program pieczenia na górę i dół jednocześnie. Wyrośnięty chleb wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 15 minut, po czym zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez kolejne 30-40 minut. Gotowy chleb najlepiej jest kroić dopiero następnego dnia. Zobacz też: Tofu: Co to jest tofu i dlaczego warto je jeść? Przepis na pyszne danie z tofuZobacz galerię zdjęć: chlebek razowy
Obserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
W jakim naczyniu najlepiej upiec chleb
Wybór odpowiedniego naczynia do pieczenia chleba ma ogromne znaczenie dla ostatecznego efektu wypieku. W zależności od rodzaju chleba, który chcemy upiec, istnieje kilka różnych opcji, które warto rozważyć. W tym artykule omówimy różne rodzaje naczyń i podpowiemy, które z nich są najlepsze dla różnych rodzajów chleba.
Jak przechowywać chleb?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś kupić świeży chleb, a następnego dnia zauważyć, że jest już czerstwy i nie nadaje się do spożycia? Przechowywanie chleba w odpowiedni sposób jest kluczowe, aby zachować jego świeżość i smak. W tym artykule podzielimy się z Tobą kilkoma poradami, jak przechowywać chleb, aby dłużej cieszyć się jego doskonałym smakiem.
Chleb z ziołami - kulinarny hit!
Chleb z ziołami to wyjątkowo aromatyczne i smaczne pieczywo, które doskonale komponuje się z różnymi potrawami. Jeśli szukasz przepisu na chlebek ziołowy, to trafiłeś we właściwe miejsce! Poniżej znajdziesz prosty i sprawdzony przepis na chlebek ziołowy, który z pewnością zachwyci Twoich gości.