6 domowych sposób w leczeniu zajadów

Popularna nazwa „zajadów” odnosi się do zapalenia kącików ust, które przenosić się może na dalsze części twarzy. W przypadkach nieleczonych zajady mogą sięgnąć nawet oczu.
Objawem zajadu są zaczerwienienia kącików lub kącika ust, jego pękanie, boleść oraz niekiedy wypływająca z niego lepka substancja lub „woda”. Przy nieleczonym zajadzie pojawiają się nadżerki i strupki. Niekiedy również już wyleczony zajad pozostawia widoczną bliznę. Zajazdy powstają przez zarażenie wirusowe, którego nie da się praktycznie do końca wyleczyć. Osoba, u której raz pojawił się zajad z pewnością doświadczy tego „zjawiska” w przyszłości.

1. Spożywanie witamin

Aby pozbyć się zajadów warto wybrać się do apteki i zakupić witaminę A, E, oraz witaminy z grupy B (szczególnie polecana jest witamina B6, B2 i B12). Suplement diety można przyjmować codziennie w odpowiednim dawkowaniu opisanym na każdym opakowaniu leku.

2. Dieta przeciw zajadowa

W diecie powinniśmy utrzymywać dużo warzyw, szczególnie jeść warzywa strączkowe, jeśli to oczywiście możliwe. Dobrze jest spożywać również ryby, wątróbki, awokado oraz fasolę. Kupując chleb wybierajmy wypieki pełnoziarniste.

3. Krem z witaminą

Domowym sposobem na zajady jest sporządzenie własnego kremu. W tym celu należy rozkruszyć witaminę B2 oraz witaminę C. Można to zrobić na przykład w moździerzu. Witaminę przesypujemy następnie do pojemniczka z kremem naturalnym np. Nivea, lub z wazeliną. Mieszamy całość aż konsystencja kremu „wchłonie” sypkie witaminy. Kremem smarujemy zmienione miejsce 2-3 razy dziennie.

4. Czosnek

Naturalnie znanym człowiekowi antybiotykiem pomagającym leczyć również zajady jest czosnek. Próbujmy spożywać go jak najwięcej. Przekrojonym ząbkiem czosnku nacierać można również zmienione chorobowo miejsca.

5. Okłady z miodu

Dobrym domowym sposobem na zajady są również okłady z miodu. Miód możemy nanieść na wacik kosmetyczny i obkładać nim zmienione miejsce, lub zwyczajnie wsmarować w zajad. Ma on działanie przeciwzapalne oraz koi ból.

6. Pasta do zębów

Okłady z pasty do zębów pozwalają na ukojenie bólu oraz zmniejszenie swędzenia zajadu. Musimy jednak pamiętać aby okładu z pasty nie zostawiać na dłuższy czas, ponieważ sklejona i wysuszona pasta do zębów może być później trudna do „zdjęcia” z zajadu bez naruszenia jego integralności i spowodowania kolejnego bólu.
Autor:
redaktor zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł