Chcesz być na bieżąco?
Czy chcesz abyśmy wysyłali Ci powiadomienia z poradami, przepisami i domowymi sposobami?
Torbiele na jajnikach objawy, diagnoza i sposoby i leczenia
Torbiel jajników to jedna z często wykrywanych przypadłości ginekologicznych. Istnieje kilka rodzajów torbieli, które różnią się między sobą swoją genezą i strukturą. W zależności od ich wielkości i typu różne są również sposoby terapii. Zobacz, co warto wiedzieć o torbielach.
Czym są torbiele jajników?
Torbiel jest strukturą przypominającą worek wypełniony płynem. Cysty bywają bardzo małe, ale niekiedy swoim rozmiarem przypominają piłki. Torbiele zazwyczaj nie dają specyficznych objawów aż do momentu, kiedy ze względu na dużą wielkość zaczynają uciskać na inne wewnętrzne organy. W takim wypadku często występuje ból podbrzusza.Rodzaje torbieli
W zależności od struktury i genezy powstawania torbieli można wymienić kilka ich rodzajów:- Torbiel czynnościowa – powstaje w wyniku zaburzeń cyklu miesięcznego. Zmiana spowodowana jest wzrostem pęcherzyka Graffa, który zamiast pęknąć podczas owulacji nadal rośnie. Może ona również powstać w wyniku nadmiernego rozrostu ciałka żółtego. Tego typu torbiele zazwyczaj znikają samoistnie po kilku cyklach.
- Zespół policystycznych jajników – w tym przypadku powstaje wiele niewielkich torbieli, które pojawiają się na jajnikach. Przyczyną tego schorzenia są zaburzenia hormonalne.
- Torbiele endometrialne – powstają w wyniku przedostania się do jajnika fragmentów endometrium – śluzówki macicy. Tego typu torbiele mogą towarzyszyć endometriozie. Torbiele endometrialne należy koniecznie usunąć, ponieważ ich pęknięcie grozi zapaleniem otrzewnej.
- Torbiele skórzaste – są najrzadziej spotykanym typem cyst, ale równocześnie są najbardziej niebezpieczne ze wszystkich wcześniej wymienionych. Wewnątrz tych tworów znajdują się różnego rodzaju tkanki, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe. Dlatego też tego rodzaju cysty należy bardzo skrupulatnie kontrolować i leczyć.
Objawy
Jedną z cech charakterystycznych dla torbieli jajników jest to, że niewielkie zmiany rzadko mają widoczne objawy. Ból podbrzusza, który jest zauważalnym symptomem tego schorzenia pojawia się w przypadku dużych cyst. Niemniej jednak istnieje cała lista symptomów, które choć nie są bardzo charakterystyczne, mogą wskazywać na torbiele. Jeśli zauważysz u siebie poniższe objawy powiedz o tym swojemu ginekologowi podczas najbliższej wizyty:- zaburzenia cyklu miesięcznego;
- krwawienia międzymiesiączkowe;
- ból jajnika, na którym jest torbiel;
- ból podczas współżycia;
- ból podbrzusza;
- wzdęcia;
- zaparcia;
- częstomocz;
- bóle głowy;
- omdlenia;
- mdłości.
Diagnostyka
Torbiele jajników diagnozowane są podczas badań ginekologicznych. Niezbędne jest w tym celu wykonanie badania USG, a niekiedy również USG dopochwowego. Dzięki tym badaniom lekarz może stwierdzić czy, ile i jakiej wielkości cysty znajdują się na jajnikach. Niekiedy lekarz może zlecić również inne, dodatkowe badania, które pozwolą dokładnie określić rodzaj zmian oraz pomogą w ustaleniu dalszego postępowania.Leczenie torbieli
Leczenie torbieli uzależnione jest od jej rodzaju i wielkości. W przypadku niewielkich torbieli czynnościowych lekarz może zalecić jedynie obserwację i badana kontrole. W przypadku cyst większych oraz o nieustalonej etiologii zazwyczaj cystę należy usunąć. Zabieg może być przeprowadzony metodą tradycyjną, która jest szczególnie zalecana, gdy istnieje ryzyko zmian nowotworowych. W przypadku, gdy nie ma takiego ryzyka często torbiele usuwane są laparoskopowo. Ważne! Każda torbiel może w przyszłości nabrać cech nowotworowych dlatego nie należy zwlekać z leczeniem i stosować się dokładnie do zaleceń lekarza. Jeśli zaleci on zabieg nie należy zwlekać z jego wykonaniem. Może się bowiem okazać, że usunięcie torbieli uratuje Ci życie. AgnieszkaObserwuj nas na
Obserwuj nas na
Pomóż nam z Googlem.
To dla nas bardzo ważne!
Kliknij biały przycisk Google Wiadomości poniżej.
Kliknij gwiazdkę w prawym górnym rogu, obok naszego logo.
Gotowe!
Dziękujemy!
Następny artykuł
Czytaj więcej
Coraz więcej kobiet cierpi na torbiele jajnika. Czy dieta może pomóc w leczeniu?
Torbiele jajnika to bardzo bolesna przypadłość dla wielu kobiet. Bardzo ważna jest stała obserwacja lekarza, a także przyjmowanie regularnie leków. Czy można dietą wesprzeć łagodzenie bólu?
Co to jest stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa?
Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian. Część z nich jest postrzegana pozytywnie, a inne wręcz odwrotnie. W tym czasie pojawiają się również bardzo charakterystyczne choroby, które nie występują nigdy poza ciążą. Jedną z nich jest nadciśnienie ciążowe, które w skrajnych przypadkach może przejść w stan przedrzucawkowy lub rzucawkę ciążową.
Zapalenie pochwy - objawy i sposoby leczenia
Zapalenie pochwy to jedno z najczęstszych schorzeń ginekologicznych. Może być wywołane przez bakterie, grzyby lub pierwotniaki. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.